Wpis z mikrobloga

Jako że niektóre pytania tutaj i poziom niewiedzy mnie przerażają, postanowiłem wypisać w punktach odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Jednocześnie proszę moderację o przypięcie tego wpisu.

1. Jakie telefony polecacie?

Obecnie największą popularnością cieszą się telefony rynku azjatyckiego. Do wschodnich tygrysów prezentujących najlepszy stosunek ceny do jakości można zaliczyć takie firmy jak: Kruger&Matz, Elephone, Oppo, Vivo, Xiaomi, MyPhone..

2. No dobra, znalazłem swój model. Jak i skąd go zamówić?

Telefony najlepiej zamawiać bezpośrednio z Chin. Telefony z Chin są dużo tańsze niż kupowane u polskich pośredników. Najbardziej polecane strony, na których możecie kupić sprzęt, to: Gearbest, Banggood i Aliexpress

3. Jaką metodę wysyłki wybrać? Polecam przesyłki o nazwie Unregistered Air Mail. Są to przesyłki nierejestrowane, które nie znajdują się w bazach danych polskich i europejskich służb celnych, a co za tym idzie szanse na VAT i Cło są nikłe. Przesyłki takie powinny przekroczyć próg naszego domu mniej więcej po dwóch tygodniach.

4. Metoda płatności:

Tutaj należy kierować się rozsądkiem i patriotyzmem. Jeśli sklep oferuje metodę Przelewy24, to wybieramy właśnie tę opcję. Nie muszę chyba nikomu mówić, że Przelewy24 to praktycznie monopolista na rynku polskich serwisów płatności internetowych. Swoją pozycję wywalczyli sobie przede wszystkim gwarancją bezpieczeństwa, protokołem https (atak hakerski na stronę z takim zabezpieczeniem jest niemożliwy). No i przede wszystkim oferują zwrot środków w przypadku nieotrzymania przesyłki od Chińczyków oraz zapewniają gwarancję produktów na okres czasowy 6 miesięcy.

5. Co to jest to cło i VAT?

Cło jest to kwota, którą należy zapłacić, kiedy nasza przesyłka trafi w ręce Urzędu Celnego, a nasz produkt nie spełnia norm bezpieczeństwa CE. Cło wynosi obecnie 23% kwoty zamówienia. Opłatę należy uiścić odbierając od listonosza przesyłkę. Warto nadmienić, że podatek ten dotyczy tylko zamówień powyżej $50. Dlatego warto poprosić Chińczyka o zadeklarowanie kwoty rzędu $20. Wtedy możemy być spokojni.

VAT natomiast jest ustawową opłatą od importu z zagranicy. Jeśli nas sprzęt zostanie wysłany kurierem (czego nie polecam), to musimy być gotowi zapłacić VAT w wysokości 22% zamówienia. Opłatę należy uiścić w odpowiednim Urzędzie Gminnym, w dziale windykacji i rachunkowości. Należy zabrać ze sobą wyciąg z konta z dowodem zakupu.

6. No dobra, mamy telefon ale się zepsuł. Mamy się martwić?

Jeśli telefon ulegnie zepsuciu, to żaden problem. Chińczycy, Japończycy i inne nacje azjatyckie działają w myśl zasady "Klient nasz Pan". Wystarczy odesłać towar za pobraniem do sklepu, z którego go kupiliśmy i spokojnie czekać na nowy.

Mam nadzieję, że pomogłem :)

#xiaomi #smartfon #gearbest #banggood #aliexpress #telefony
  • 15