Wpis z mikrobloga

@Ashele Faraon - mechanizmy władzy vs osobiste słabości bohatera. Przedwiośnie - spojrzenie na perspektywy II RP. Lalka - #!$%@?ć historię Wokulskiego, ale ciekawy był opis społeczeństwa w tle: marazm po powstaniu styczniowym, bieda mas, arystokraci trwoniący majątki i grupa ludzi, która chciała ogarnąć to społeczeństwo.
Przyznam się, że w szkole od gimnazjum nic nie czytałem z lektur. Po latach nadrobilem. I z tego, co nie wymieniliscie, dodałbym Kandyda. Łooo matko, jakie wrażenie na mnie zrobiła ta krótka powiastka i jej fantastyczny, banalnie prosty morał na zakonczenie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Meissner: > "nie, ale mogło tak być - przecież to pisał do gazet."
W XIX wieku wielu polskich pisarzy (Sienkiewicz - "Quo vadis", "Krzyżacy", Orzeszkowa - "Nad Niemnem", "Marta") czy rosyjskich (Dostojewski, Tołstoj, Puszkin czy Gogol) swoje dzieła publikowali w czasopismach. Po prostu w tamtych czasach utwory publikowano często najpierw w gazetach (w odcinkach) a dopiero później w wersji książkowej.
@Ashele: Zbrodnia i kara, Jądro Ciemności. Niektórzy ponoć mieli w liceum w curriculum "1984", "Nowy Wspaniały Świat" i "Władcę Much" Goldinga. Ja z polskiego akurat pamiętam tylko te dwie pierwsze, choć pozostałe trzy należą do moich ulubionych lektur czasów dzieciństwa.
Z liceum bardzo mi się też "Lalka" podobała, ciekawe studium społeczne.
Nie pamiętam też, czy "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa było lekturą, czy przeczytałem to jakoś przy okazji, ale bardzo ciekawa książka.
@hacerking: Mój numer jeden ;) Nie wiem, czy dlatego, że to ten wiek i potrafiłem tę książke mocno do siebie odnieść, czy po prostu jest dobra. Ale to pierwszy tytuł, który i mi przychodzi na myśl w tym kontekście :)
Chlopi


@ketczupasek: Ooo, mi też podeszło. W czasie studiów przerobiłem całość- czyli wszystkie 4 tomy :)

Buszujacy w zbożu


@dumelosw: Przeczytałem z kilka lat temu i się zawiodłem. Ponoć jest dobra gdy jest się nastolatkiem.
@Ashele: Nie wymieniono tutaj, a bardzo wartościowe były "Rozmowy z katem" Moczarskiego.