Wpis z mikrobloga

Dziewiąty Prezydent USA – William Henry Harrison
Ur. 9 lutego 1773 w Charles City County, Virginia, zm. 4 kwietnia 1841 w Waszyngtonie, D.C.
Okres urzędowania: 4 marca 1841 – 4 kwietnia 1841
Partia: Wigów

1. Był członkiem prominentnej rodziny amerykańskich polityków – jego ojciec, Benjamin Harrison V, był sygnatariuszem Deklaracji Niepodległości, wieloletnim gubernatorem Virginii oraz bliskim współpracownikiem George’a Washingtona. Syn Wiliama Henry’ego, John Scott, był kongresmenem i ojcem dwudziestego trzeciego prezydenta USA – Benjamina Harrisona.
2. Studiował medycynę na University of Pennsylvania, ale nie ukończył studiów ze względu na zbyt wysokie czesne i zdecydował poświęcić się karierze wojskowej.
3. Zyskał sławę dzięki swoim bojom przeciwko Indianom; walczył w Wojnie z Indianami Północnego Zachodu, ponadto poprowadził amerykańskich żołnierzy do zwycięstwa w Bitwie pod Tippecanoe, od której wziął się jego pseudonim: Tippecanoe. Brał również udział w wojnie brytyjsko-amerykańskiej w 1812 roku.
4. W czasach pełnienia urzędu gubernatora Terytorium Indiany (dzisiejsza Indiana, Illinois, Michigan, Wisconsin oraz wschodnia część Minnesoty) w latach 1801-1812, Harrison kontynuował politykę przejmowania ziem Indian. Doprowadziło to do otwartego konfliktu przyszłego prezydenta z legendarnym wodzem Szaunisów – Tecumsehem oraz jego bratem, indiańskim „prorokiem” Tenkswatawą. Harrison w drwiącym liście wyzwał Tenkswatawę do „zatrzymania Słońca, zmiany biegu Księżyca, wstrzymania rzek lub wskrzeszenia zmarłych”, celem udowodnienia posiadania magicznych zdolności. Po otrzymaniu listu Tenkswatawa zapowiedział, że latem 1806 roku „przygasi” Słońce – kilka tygodni później rzeczywiście miało miejsce zaćmienie Słońca, co zdaniem Indianina niezbicie dowiodło jego nadprzyrodzonym mocom.
5. Kampania prezydencka 1840 roku, po której został wybrany na urząd, jest uznawana za pierwszą nowoczesną kampanię wyborczą w USA w dzisiejszym tego słowa znaczeniu. Harrison zmierzał po zwycięstwo pod hasłem Tippecanoe and Tyler Too (slogan nawiązywał do wspomnianej wyżej bitwy oraz nazwiska kandydata na wiceprezydenta, Johna Tylera), brał aktywny udział w wiecach wyborczych, zaś jego zwolennicy wymyślali rozmaite piosenki, a także rozdawali ludziom gadżety w postaci butelek whiskey, papierośnic, niciarek czy proporczyków – oczywiście z kampanijnym motywem.
6. Jego przemówienie inauguracyjne pozostaje do dziś najdłuższym w historii USA – trwało ponad 90 minut i liczyło 8 445 słów, zaś Harrison wygłosił je przy fatalnej pogodzie: tego dnia w Waszyngtonie było zimno, wietrznie i deszczowo. Wielu badaczy twierdzi, że prezydent chciał w ten sposób zerwać ze swoim dotychczasowym, nieco jowialnym wizerunkiem kandydata „z chaty z bali” czy „mocnego cydru” i zaprezentować się bardziej profesjonalnie, prezydencko.
7. Do czasów Ronalda Reagana był najstarszym prezydentem elektem obejmującym urząd – w dniu swojej inauguracji miał 68 lat i 23 dni.
8. Jego kadencja trwała zaledwie 31 dni – to najkrócej w historii Stanów Zjednoczonych. Harrison był też pierwszym prezydentem USA, który umarł w trakcie urzędowania.
9. Zmarł w Białym Domu, 4 kwietnia 1841 roku, najprawdopodobniej na zapalenie płuc; zdaniem niektórych historyków nabawił się go podczas swojego piekielnie długiego przemówienia inauguracyjnego. Współcześni badacze jako potencjalną przyczynę śmierci wskazują również infekcję bakteryjną, wywołaną złą jakością wody w Białym Domu (w tamtych czasach w Waszyngtonie nie było kanalizacji).
10. Jego śmierć była zalążkiem do powstania legendy o Klątwie Tecumseha – rzuconej rzekomo przez wspomnianego wyżej wodza plemienia Szaunisów. Od czasów Harrisona, włącznie z nim samym, wszyscy prezydenci USA wybierani (po raz pierwszy lub na kolejną kadencję) w latach podzielnych przez liczbę 20, umierali podczas urzędowania – czy to w wyniku zamachu, czy z przyczyn zdrowotnych. Passę tę, przypisywaną klątwie, przerwał dopiero wybrany w 1980 roku Ronald Reagan, choć warto pamiętać, że ledwo uszedł z życiem po zamachu przeprowadzonym przez Johna Hinckleya Jr.; wybrany dwie dekady później George W. Bush również uniknął śmierci z rąk zamachowców w latach 2001 oraz 2005 (choć próbom tym, w porównaniu do zamachu na Reagana, bardzo daleko było do osiągnięcia celu).

*

W poprzednich odcinkach:

1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren

*

Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych - w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.

Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.

#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu
Wariner - Dziewiąty Prezydent USA – William Henry Harrison
Ur. 9 lutego 1773 w Charl...

źródło: comment_cOFEA0nyLJOfHpymRmz8SiDWZWfYr0Q7.jpg

Pobierz
  • 13
BONUS: Miał 173 cm wzrostu, co daje mu 35. miejsce (wspólnie z Polkiem, Taylorem i Grantem) w ulubionym rankingu Mirków ( ͡° ͜ʖ ͡°).

E: Trochę przesadziłem z tym wieloletnim gubernatorem Virginii w odniesieniu do jego ojca - rządził stanem przez 3 lata; niestety nie mogę już edytować głównego wpisu, dlatego prostuję tutaj.

OGŁOSZENIE: Mało prawdopodobne jest, abym w tym roku dodał kolejny odcinek, więc "dyszkę" zamkniemy już
@zapoznalem: Na pewno uwierzyli inni Indianie, dla których Tenskwatawa stał się postacią kultową, a populacja jego wioski znacznie wzrosła po tym wydarzeniu.

Z resztą społeczeństwa było różnie - ci bardziej zabobonni uznali, że Harrison został upokorzony, sceptycy zaś uważali zaćmienie za zbieg okoliczności.

Fakt, że sporo ludzi do tej pory wierzy w moc Tenskwatawy, Klątwę Tecumseha czy inne tego typu historie pokazuje, iż co człowiek - to opinia. Osobiście zaliczam się