Wpis z mikrobloga

Czy jeśli bezpiecznik tego typu nie chce zaskoczyć to znaczy że jest do wymiany? Nagle wcięło cały prąd w mieszkaniu (wynajmuje). Podczas zniknięcia była podłączona tylko lodówka, komputer stacjonarny i ładowarka ładująca 2 telefony. Elektryka w budynku jest stosunkowo nowa. Wyłączyłem wszystko z gniazdek ale wciąż nie chce zaskoczyć. Próbowałem też wyłączyć i po kolei włączać pozostałe bezpieczniki i to na nic. Jakieś pomysły jak i co mogę jeszcze sprawdzić zanim zacznę zawracać głowę właścicielce (która niestety jest w szpitalu ) . Kiedy włączę światło i podnoszę główny bezpiecznik na sekundę światło się zapala i gaśnie momentalnie. Nie wiem co dalej.
#elektryka #prad #usterka #elektronika #pytanie #pytaniedoeksperta #kiciochpyta #mieszkanie
N.....s - Czy jeśli bezpiecznik tego typu nie chce zaskoczyć to znaczy że jest do wym...

źródło: comment_aXXoyGulV4uD38qqGKygRHm2CMNaSLX2.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
@Niskobudzetowy_Kosmos: jeśli przy wyłączonych wszystkich obwodowych różnicówka nadal zrzuca, to może świadczyć o jej uszkodzeniu, ale równie dobrze o upływie z przewodu neutralnego gdzieś do ziemi. Może to być zwarcie z przewodem ochronnym, może być zalanie puszki wodą, może uszkodzenie przewodu w ścianie. Temat dla elektryka ogólnie rzecz biorąc.
  • Odpowiedz
@Niskobudzetowy_Kosmos: są dwie opcje:
- prąd upływu instalacji przekracza 15-30 mA (zwarcie albo drobne uszkodzenie izolacji i prąd z przewodu fazowego/neutralnego wypływa do ochronnego) - czyli właśnie zabezpieczenie uratowało Ci życie
- popsuło się - opcja znacznie mniej prawdopodobna


wyłączasz wszystkie inne "bezpieczniki", oświetlenie, wyciągasz wszystko z gniazdek, załączasz ten problematyczny, jeśli wybiło to tak jak pisze @Jarek_P wezwać elektryka (ale elektryka a nie fachurę która wywali/zmostkuje wyłącznik róznicoprądowy), jeśli nie
  • Odpowiedz
@Niskobudzetowy_Kosmos: takie bezpieczniki wymieniane są jak nie przewodzą przy załączonym, on jest wyłączony, bo masz gdzieś w obwodzie zwarcie, wyłącz wszystkie łączniki i podnieś bezpiecznik jak to zadziała to sprawdzaj przy którym obwodzie jest zwarcie załączając łączniki. Jak to nic nie da to sprawdzaj puszki gdzie jest zwarcie albo wołaj elektryka bądź właściciela mieszkania.
  • Odpowiedz
takie bezpieczniki wymieniane są jak nie przewodzą przy załączonym


@dene: tak że samo się wyłącza też się mogło popsuć albo mechanicznie albo elektrycznie (styk testu się nie rozłączył), wiem że to mało prawdopodobne ale nie wykluczajmy tego od razu
  • Odpowiedz
Mówimy o bezpieczniku nie o różnicowce.


@dene: a ja nie wiem o czym Ty mówisz, bo na tej tablicy bezpieczników nie widzę, widzę wyłącznik różnico-prądowy i wyłączniki nadprądowe.
Jak mowa o nadprądowych to masz rację wymienia się je jak nie przewodzą albo jakimś cudem ktoś znajdzie że mimo bycia wyłączonymi przewodzą/prąd wyzwalania ich nie wyzwala (i zamiast tego wyskakuje następne zabezpieczenie mimo zachowania selektywności)
  • Odpowiedz
  • 1
@qpa123
@matrix_pl
@Purebreed
@a231
@Jarek_P
@megawatt
@dene

A więc wyłączyłem wszystkie bezpieczniki i po kolei włączałem wraz z tym głównym. Okazuje się że wybija tylko z jednym - odpowiedzialnym za oświetlenie sufitowe i lampy. Prąd w gniazdka jest. Tak więc po kolei zacząłem wyciągać żarówki (3 żarówki, 4 świetlówki i 3 małe Ledy w łazience) i niestety nic to nie dało. Wszystkie źródła oświetlenia są wykręcone a bezpiecznik wciąż wybija. Mimo wszystko
  • Odpowiedz
@Niskobudzetowy_Kosmos: może być uszkodzony punkt świetlny albo instalacja prowadząca do niego. Jeśli w tym obwodzie jest oświetlenie łazienki, to zwłaszcza tam bym zaczął szukać, może po prostu woda się skropliła na instalacji i coś zamokło, ew. z innej łazienki piętro wyżej zalało.
  • Odpowiedz
@Niskobudzetowy_Kosmos: Co Ci pozostało to możesz sprawdzać puszki, ale bez doświadczenia to może Ci nie wyjść na dobre plus dużo z tym roboty. Ewentualnie zasilacze mógłbyś sprawdzić jeżeli jakieś masz do oświetlenia sufitowego. Możliwe, ze w jakiejś oprawie masz zwarcie również jest. Ale to już elektryk Ci sprawdzić co i jak się zwiera, wołaj jak będzie naprawione.
  • Odpowiedz
@Niskobudzetowy_Kosmos: któraś z lamp ma przebicie. zauważ że normalnego bezpiecznika nie wybija tylko ten zespolony z różnicówką. albo kabelek ma zwacie do obudowy albo np dławik świetlówki nawalił
  • Odpowiedz
Okazało się że wilgoć dobrała się do jednego z przewodów.


@Niskobudzetowy_Kosmos: to dobrze - zauważ, jak ważnym (i czułym) zabezpieczeniem okazał się wyłącznik różnico-prądowy którego w większości instalacji domowych w Polsce nie spotkasz
  • Odpowiedz