Wpis z mikrobloga

#kryptowaluty Może mi ktoś wytłumaczyć czy fee dla górników muszę zapłacić za każdym razem jak kupuję/sprzedaję na giełdzie? Nie pytam o maker/taker fee bo rozumiem, że to jest opłata dla giełdy i z niej giełda ma przychód, tylko o fee konieczne by transakcja przeszła szybciej/wolniej. Przykładowo ostatnio było głośno, że trzeba płacić bardzo wysokie fee przy przelewach BTC bo inaczej to będzie trwało wieki. Czy to się aplikuje do przelewu z mojego portfela czy jakiejś giełdy na inną giełdę czy przy każdej transakcji kupna sprzedaży na tej samej giełdzie?
  • 6
  • Odpowiedz
@dobryzboj: chyba na większości giełd tak jest. Niestety, ale obecne fee jak sam zauważyłeś w przypadku wielu krypto jest bardzo wysokie i śmiem wątpić, iż wszystko to opłata dla górników (nie patrzyłem w block explorer).

Dotyczy to przelewów zarówno między giełdami jak i do/z portfela. Na samej giełdzie tego nie płacisz, bo taka wymiana jest wirtualna (bardziej od samych kryptowalut), właśnie aby dodatkowo nie płacić przelewów dla górników. Kojarzę, że były
  • Odpowiedz
@Atexor: Czyli na giełdzie kupując/sprzedając te transakcje nie są zapisywane w blockchainie? Więc mając na giełdzie BTC to nie ja je mam tylko giełda bo każdy przelewając na swój adres przelewa do portfela giełdy? Czy można mieć ile się chce adresów?
  • Odpowiedz
Przeglądałem już tag ale dużo tu się dzieje i nie umiem znaleźć. Gdzie znajdę proste opisane zasady? Właśnie coś takiego co odpowie tak jasno jak odpowiedział @matekkk albo @Atexor na pytanie - w ramach jednej giełdy nie płacisz górnikom.
  • Odpowiedz
@dobryzboj: transakcje wewnątrz giełdy (a przynajmniej większości) nie są zapisywane w blockchainie, gdyż jest to nieekonomiczne. Giełda i tak trzyma kryptowaluty na swoich portfelach, więc ew. wartości zmienia tylko w bazie danych, komu odjąć cyferki a komu dodać.

I tak, trzymając na giełdzie to ona przechowuje Twoje kryptowaluty i jak padnie czy ktoś się włamie na nią to będzie problem. Na giełdach co korzystałem jest jeden adres na jedną walutę i
  • Odpowiedz