Wpis z mikrobloga

Koniec flar Iridium w tym roku - obejrzyj "zajączka z kosmosu" dopóki możesz!

Wielu z was, Mirki, śledzących "kosmiczne" tagi na pewno kojarzy zjawisko flar Iridium. Dla tych którzy o nim nie słyszeli, już wyjaśniam:
na orbicie okołoziemskiej znajduje się kilkadziesiąt satelitów telekomunikacyjnych firmy Iridium, zapewniających globalną łączność. Satelity te posiadają bardzo duże anteny, od których odbija się światło Słońca. Jeśli jesteśmy akurat po nieoświetlonej stronie planety, a nad nami przelatuje satelita Iridium, jest oświetlony przez Słońce i odpowiednio się ustawi, "puszcza zajączka" w naszą stronę co powoduje dość spektakularny efekt. Zaczynamy widzieć powoli poruszającą się "gwiazdę" która przybiera na jasności, osiągając w maksimum blasku nawet -8 magnitudo a następnie gaśnie (cały proces trwa ok. 20 sekund). Może więc być nawet 500x jaśniejsza niż najjaśniejsza gwiazda nocnego nieba, Syriusz.

Co najlepsze, zjawiska te można przewidzieć z dokładnością co do sekundy (co pozwala np. zaimponować znajomym przy wieczornym piwku latem, ale też pomaga astronomom przewidzieć gdzie będą flary i nie robić zdjęć akurat tego obszaru nieba aby chronić cenne kamery).

Jak sprawdzić, kiedy będziemy mogli obejrzeć flarę? Ja polecam tę stronę:
http://www.heavens-above.com/
Ustawiamy w prawym górnym rogu swoją lokalizację (im dokładniej, tym lepiej) i klikamy we "Flary Iridium" :) (jest też dużo inncyh ciekawych opcji, predykcja przelotów ISS i innych satelitów).
Warto też zsynchronizować swój zegarek ze stroną Heavens-Above przed wyjściem na obserwacje.

No dobrze, ale dlaczego flary w tym roku się zakończą? Otóż firma Iridum dość szybko zastępuje stare satelity nowymi, o czym z kolei świetnie wiedzą mirki spod tagu #spacex, gdyż właśnie rakietami tej firmy (Falconami 9) latają na orbitę ptaszki IridiumNEXT. Jak powiedział CEO Iridium Matt Desch, ostatni start jest planowany na czerwiec 2018, a jesienią stare satelity nie będą już potrzebne.
Będą one deorbitowane, więc flary staną się pod koniec tego roku zjawiskiem rzadkim - kilka z 66 "starych" satelitów zostanie na orbicie - są uszkodzone i nie ma nad nimi kontroli. Wciąż będą produkować flary, jednak ich przewidzenie może być trudniejsze.

Inne satelity też sporadycznie "produkują" flary, lecz żadne nie są tak jasne i spektakularne, jak flary satelitów Iridum.
Polecam więc w tym roku obserwować to ciekawe zjawisko, bo za rok, dwa, gdy spotkasz się ze swoim kolegą - fanatykiem kosmosu, zrozumiesz łatwiej gdy westchnie:

"Ech, kiedyś to były flary, teraz to nie ma flar..."


#eksploracjakomosu #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #telekomunikacja
0.....f - Koniec flar Iridium w tym roku - obejrzyj "zajączka z kosmosu" dopóki możes...
  • 16
@Polanin: użyć silników satelity do zwolnienia jej prędkości i obniżenia orbity. Przy znacznym obniżeniu orbity satelita zaczyna wpadać w atmosferę ziemską i powietrze spowalnia satelitę jeszcze bardziej. Efekt: satelita spada na ziemię (właściwie to spala się w trakcie spadania)
@00df00df:

Jasność: -6,6

Wysokość: 30°

Azymut: 277°

Odległość od satelity: 1373 km

Odchylenie kątowe od centrum: 0,1°

Odległość od centrum: 6 km

Antena tworząca flarę: przednia

Wysokość Słońca: -1,6°

Odległość kątowa od Słońca: 49,2°

jeśli taka flara jak tutaj będzie na zachodniej części nieba, zaledwie 6 minut po zachodzie słońca, to jest szansa coś zobaczyć, czy raczej mierny widok będzie? ( ͡º ͜ʖ͡