Wpis z mikrobloga

Tak sobie przypomniałem mojego wujka, który w 2011 roku rzucił palenie po 22 latach. Pamiętam jak wtedy się tym chwalił. Na każdej rodzinnej imprezie gdy ktoś dla żartów częstował go fajka ten dumnie odmawiał i faktycznie widać że bardzo się z tego cieszy. Mówił że nie chce umrzeć na raka tak jak jego ojciec, który również palił.
Rok temu 27 stycznia zmarl na... raka płuc z przerzutami do mózgu. Do lekarza zgłosił się tuż przed swietami Bożego Narodzenia. Zmusily go do tego przewlekle ataki kaszlu, krwioplucie, a w końcu bole w klatce piersiowej, zaburzenia równowagi i postępujący niedowład lewej ręki. Oczywiście gdy lekarz przejzal wyniki z pobranego wycinka płuc i tomografii głowy nie było żadnych wątpliwości co przez 22 lata palenia wyhodowal sobie mój wujek.
Rak drobnokomorkowy płuc naciekający na żyłę główna z przerzutami do węzłów chłonnych i mózgu. Nie było już czego zbierać. Było już pozamiatane.
Ciotka wspomniała później że wujek nie mógł w to uwierzyc. No przecież rzucił palenie... Nie palił już 6 lat...
Lekarz ciotce wyjaśnił że po tylu latach palenia tak na prawdę niemal na 100 % człowiek poniesie tego skutki. Jeśli nie nowotwór to zawał lub udar. Lata palenia powodują koszmarne szkody dla organizmu. Kumulują się i nawarstwiają. Po pewnym czasie zaczyna się reakcja łańcuchowa, która w przeciągu paru lat niechybnie postawi takiego człowieka nad grobem. Po przekroczeniu magicznej granicy rzucenie palenia już nic nie da. U jednych ta granice przekracza się już po paru latach a u innych po parunastu lub nawet 20-30 latach.
Dlatego też wszystkie palce mirki i mirabelki jeśli rzuciciliscie palenie np. po kilku latach palenia to z dużą dozą prawdopodobieństwa nie odczujecie negatywnych skutków w przyszłości. Natomiast jeśli palicie min. 10 lat lub więcej wiedzcie że rzucenie palenia może was już nie uchronić w przyszłości przed rakiem, zawalem lub udarem... Ci którzy palą powyżej 20 lat mogą już nie rzucać...
Im wcześniej rzucicie tym lepiej...
#papierosy #palenie #fajki #rak #zdrowie
  • 4
Po przekroczeniu magicznej granicy rzucenie palenia już nic nie da.

Ci którzy palą powyżej 20 lat mogą już nie rzucać...


@przemek-zkielc: Merytoryczne źródła tych rewelacji inne niż "wydaje mi sie". Cancer.org i kupa badań naukowych potwierdza inną wersję.