Wpis z mikrobloga

"Ja należę do tych nielicznych ludzi, którzy tam byli w zimie powyżej 7500m. Jest tam tak źle, że Ci, którzy siedzą tu na dole, a nigdy tam nie byli nie powinni oceniać moralnego, czy nie moralnego działania ludzi, którzy stamtąd wrócili. Ludzi którzy tam byli można by policzyć w naszym kraju na palcach ręki."

Aleksander Lwów o raporcie po tragedii na Broad Peaku, jednak te słowa są wciąż aktualne.
#nangaparbat #gory
  • 12
@kaktusx22: Wracając do samego Lwowa, w 1988 podczas wyprawy na Broad Peak z Berbeką nocował w obozie 4 przy takim potężnym wietrze(Berbeka wtedy wytrzymał 2 dni pod gołym niebem w takich warunkach), warunki były tak złe, że musiał dodatkowo trzymać namiot by nie odlecieć razem z nim.
nikt nic nie zrobił dla Tomka


@Goran444: nie rozumiesz że nie dało się nic zrobić? gość który jest powyżej 7k i nie może się sam poruszać jest na dobrą sprawę stracony. gdyby z nim były 4 osoby to by mieli zajebiście trudne zadanie zataszczyć go na dół. była z nim jedna kobieta. gdyby zdecydowała z nim zostać, byłyby dwa trupy. gdyby dziki zdecydowały kontynuować podejście, byłyby 4 trupy. tak ciężko to
@paprok: Tak, ciężko mi to zrozumieć. Gdybym był tam zamiast Elisabeth prawdopodobnie wziąłbym go i zaczął taszczyć tak daleko, jak będzie to tylko możliwe albo póki nas nie znajdzie ekipa ratunkowa, bo tak by postąpił każdy mający zaimplementowane honorowe wartości. Najwyżej umarłbym razem z nim na wysokości 7k. A teraz mamy zaginionego, zmartwioną rodzinę i zakończoną akcję.
Gdybym był tam zamiast Elisabeth prawdopodobnie wziąłbym go i zaczął taszczyć tak daleko, jak będzie to tylko możliwe


@Goran444: mhm... na 100%, jakieś 100, może 200 metrów.

Jakie jest tempo? Rytm w ataku szczytowym to 4-12 oddechów na jeden krok. Maksymalnie po 10 krokach musi nastąpić dłuższa przerwa.


http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/919917,adam-bielecki-zdradza-kulisy-tragedii-na-broad-peak,id,t.html
@paprok: Cieszę się, że przytoczyłeś tragedię na Broad Peak. Ważne jest to, aby pamiętać o tym jak bardzo Bieleckiego próbowały zniszczyć media za podjęcie takiej a nie innej decyzji, co zresztą pokazuje dwulicowość mediów, które nagle go (słusznie) wychwalają.

@fexxer: @Tomek1607 Macie rację, dlatego z mojej strony tyle. Na razie.