Wpis z mikrobloga

Kiedyś wrzuciłem wpis o ciekawostkach na temat Australii i został on ciepło przyjęty lądując nawet w gorących. Tak więc wrzucam kolejne kilka. Jest to kilka ciekawostek które sam zaobserwowałem będąc to tu, to tam.

1. Dzikie mięso - Australijczycy mają we krwii polowania, jest to przydatne w buszu lub na Outbacku. Farmerzy, często mając po kilkanaście lub kilkaset kilometrów do najbliższego sklepu, chodzą na polowania w celu pozyskania mięsa. Bardzo często nie jest ono w żaden sposób badane przed spożyciem.

2. Las na południu Australii jest inny niż ten np. w okolicy Sydney. Lasy na południu bardziej przypominają te Polskie, z tym że głównie dominuje tu eukaliptus i drzewa iglaste.

3. W 2017 rząd podjął uchwałę dzięki której można rejestrować małżeństwa homoseksulane. Niestety, mało które media wspominały, że większość rodowitych Australijczyków była przeciwna. Australijczycy mimo przyjaznego nastawienia do różnych środowisk, są w gruncie rzeczy rasistami i ksenofobami.

4. Licencję na broń myśliwską można wyrobić w godzinę. Jednak trzeba czekać na gotowy dokument około 6 tygodni. Kupno pierwszej broni też nie jest taki proste. Trzeba spełnić kilka warunków: posiadać licencję, mieć sejf na broń i znać procedury jej przechowywania. Na pierwszy egzemplarz broni czeka się od 4 do 6 tygodni. Kolejne przychodzą już szybciej :)

5. Na farmach, jedyną formą kontaktu ze światem jest telefon stacjonarny. Na niektórych można znaleźć internet ale zwykle ma on limit 30gb na miesiąc. Pozostaje zatem obserwowanie natury i pięknego nieba nocą :)

6. Farmerzy często z braku czasu mają spory bałagan na swoim terenie. I tak dość często można natknąć się na wraki samochodów lub sprzętów rolniczych z początku XX wieku, ruiny domków w których rzeczy stoją tak jakby zaraz miał ktoś tam wrócić, etc.

7. Australia jest bardzo rozwiniętym krajem jeśli chodzi o technologię budowania, ale nie dotyczy to niestety farm, na których często stosuje się jeszcze ręczne narzędzia i stawia prowizoryczne budynki gospodarcze np. na konstrukcji drewnianej jeśli farma jest w lesie.

8. Wombat jest bardzo popularnych zwierzakiem w Australii, a mimo to jest pod ochroną. Zakaz odstrzału wombatów obowiązuje przez cały rok.

9. Za to strzelanie do zwierząt kopytnych jest dozwolone niemal cały rok.

10. W Australii popularne jest preparowanie kangurzej moszny i robienie z niej otwieracza do piwa ;)

#australia #gruparatowaniapoziomu #10ciekawostek
  • 30
@na_rowerze_samochodem_360: tak, ale mi chodziło tereny od Canberry w dół, niby na mapie nie wydaje się, że coś się może tam zmienić bardzo w klimacie, ale widać gołym okiem różnicę w lesie czy roślinach jakie tam sobie żyją.

@Lysy_i_slepy: postaram się poszukać jeszcze, ale na 7 news (stacja telewizyjna), tuż przed całym referendum, był dokument na temat dwulicowości Australijczyków, ci ludzie nie raz już mnie pod tym względem zaskakiwali i
8. Wombat jest bardzo popularnych zwierzakiem w Australii, a mimo to jest pod ochroną. Zakaz odstrzału wombatów obowiązuje przez cały rok.


@wietnam67: Który wombat? Wikipedia podaje że wombat australijski w latach 80 prawie doszczętnie wyginął, przez co nadal jest ich bardzo niewiele.
3. W 2017 rząd podjął uchwałę dzięki której można rejestrować małżeństwa homoseksulane. Niestety, mało które media wspominały, że większość rodowitych Australijczyków była przeciwna. Australijczycy mimo przyjaznego nastawienia do różnych środowisk, są w gruncie rzeczy rasistami i ksenofobami.


@wietnam67: taaa, tacy homofobi, że w każdym większym mieście jest mnóstwo klubów gejowskich, a po ostatniej legalizacji małżeństw homo tęczowe flagi wiszą przed każdym urzędem. Byłem tam w Grudniu, na własne oczy widziałem.
@wietnam67: mam takie nietypowe pytanie, skoro Australia leży na półkuli południowej to czym związku z tym że słońce wędruje po nieco innym widnokręgu niż np w Polsce to mech na drzewach powinien teoretycznie rosnąć po południowej stronie drzew? ( ͡º ͜ʖ͡º)
@4kroki: jeśli na farmie mieszka kilka osób + czasem wpadną goście z wizytą to ten limit można zużyć w ciągu miesiąca. Weź pod uwagę, że oglądanie Netflixa czy youtuba zużywa sporo transferu :)

@kamilwiernik: tak, mech rośnie po przeciwnej stronie drzew. Tak samo jeśli używasz orientacji w terenie za pomocą drzew, to gałęzie będą rozrośnięte bardziej po stronie północnej niż południowej, etc :)