Wpis z mikrobloga

Dobry wieczór wszystkim ciekawym i ciekawskim, którzy obserwują mój tag #slowazkapelusza :)
Dziś wybrałem dla was termin medyczny, ale bardzo dźwięczny w wymowie i interesujący w swoim charakterze.
Na dodatek, doszły mnie słuchy, że na taką przypadłość cierpi sam Brad Pitt (choć nie dam się pokroić, że to prawda).

Prozopagnozja, czyli utrata zdolności rozpoznawania twarzy.

UŻYCIE: Prozopagnozja to zaburzenie percepcji wzrokowej polegające na upośledzonej zdolności rozpoznawania twarzy znajomych lub widzianych już osób, a w niektórych przypadkach także ich wyrazu emocjonalnego. Cierpi na nią około 2 proc. ludzi. Zaburzenie to może mieć postać nabytą, gdy pojawia się w wyniku uszkodzenia mózgu, lub wrodzoną. Osoby chore na prozopagnozję generalnie nie mają kłopotów ze wzrokiem, ani z zapamiętywaniem innych faktów. W szczególności nie jest u nich zaburzona pamięć dotycząca znajomych osób i potrafią oni rozpoznawać ludzi na podstawie informacji z innych źródeł niż twarz. Zwykle rozróżniają też poszczególne części twarzy, ale ich kształt i położenie u wszystkich ludzi wydaje się im jednakowe.

PRZYKŁAD: Na prozopagnozję cierpi podobno Brad Pitt; nie zdziwcie się więc jeśli następnym razem na ulicy uda, że was nie zna.

ETYMOLOGIA: gr. prósōpon – twarz, maska + agnōsia – nieświadomość.

#slowazkapelusza #ciekawostki #medycyna #film
Pobierz
źródło: comment_T9vXpVwPCMf59Z4eCHTHIL8Y5i6d2apY.jpg
  • 8
@Zdejm_Kapelusz
Jak natknę się na inne ciekawe słówko to znów podam. (mam nadzieję, że tag nie jest zbyt hermetyczny i można ( ͡ ͜ʖ ͡))
Bo to bardzo dobry tag <3