Wpis z mikrobloga

#audio #glosniki
Mirki, mysle o kupnie Microlab solo7C. Mam swojego zewnętrznego DAC. Zobaczyłem jednak głośniki również z bluetoothem i wbudowanym DAC (Edifier R1280DB). Jeśli dobrze rozumiem połączenia to przy:

laptop (USB) zewnętrzny DAC (2xRCA) głośniki

używam jedynie zewnętrznego DAC, więc ten wbudowany w głośnik DAC nie ma znaczenia?
A przy

jakieś źródło (coax lub toslink) głośniki

używam wbudowanego DAC w głośnik?

Jeśli tak jest, to czy oznacza to, że wszystkie głośniki które umożliwiają połączenie cyfrowe mają swojego wbudowanego DACa?
A jak będzie przy połączeniu

telefon (bluetooth) głośniki

Czy jakość będzie akceptowalna? Rozumiem że wtedy korzystamy z wbudowanego DACa w głośniki?
Czy oznacza to, że wszystkie glosniki bluetooth mają wbudowanego DACa?
Dwa ostatnie pytania pochodzą stąd, że czasem w recenzji posiadanie DACa jest eksponowane, a czasem ani słowa o tym.
Proszę o pomoc bo nie kumam ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • 4
@adam5051:
Dobre pytania zadałeś.

laptop (USB) zewnętrzny DAC (2xRCA) głośniki

używam jedynie zewnętrznego DAC, więc ten wbudowany w głośnik DAC nie ma znaczenia?


Tak, R1280DB jak i inne urządzenia przyjmujące transmisję audio przez BT mają swój przetwornik DAC.

jakieś źródło (coax lub toslink) głośniki

używam wbudowanego DAC w głośnik?


Głośniki połączone przez kabel korzystają z DAC ze źródła, w tym wypadku jest to zewnętrzny DAC - Twój.

telefon (bluetooth) głośniki

Czy
@speedfreak: Komentarz mi się urwał, jakość muzyki przez bt jak puścisz z telefonu będzie ok, jeżeli głośniki jak i telefon mają kodek APTX - kodek pozwala na przechwytywanie i odtwarzanie bezstratne 16/44khz - CD :)

Czyli w specyfikacji tych produktów powinno być w sekcji bluetooth zapisane; bluetooth np. 4.2 i obok APTX, jeżeli tego nie ma - to dźwięk ma straty i jest generalnie gówniany, czuć różnicę.
@speedfreak dzieki za odpowiedzi, ale mam w takim razie jeszcze 2 pytania.

Przy pytaniu o coax lub toslink

Głośniki połączone przez kabel korzystają z DAC ze źródła, w tym wypadku jest to zewnętrzny DAC - Twój.


No ale sa to zlacza cyfrowe, wiec do glosników dociera sygnal cyfrowy. Przy jacku i 2xRCA sprawa wiadoma, ale przy cyfrowym chyba bedzie inaczej?

A co innego byś polecil w podobym budżecie? Raczej wolalbym cos w
No ale sa to zlacza cyfrowe, wiec do glosników dociera sygnal cyfrowy. Przy jacku i 2xRCA sprawa wiadoma, ale przy cyfrowym chyba bedzie inaczej?


@adam5051: Oczywiście, przez złącza cyfrowe głośniki dostają sygnał cyfrowy, który same w swoim zakresie przetwarzają przez swój przetwornik DAC.

A co innego byś polecil w podobym budżecie? Raczej wolalbym cos w podobnej konfiguracji, czyli głośniki aktywne.


@adam5051: Dozbieraj do R2730, po prostu.