Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace
Pytanie, może głupie może mądre, ale czy jeśli miałbym w kompie 2x ssd, na jednym system a drugi po prostu na dane, to czy programy i gry zainstalowane na "systemowym" ssd będą działać szybciej, z uwagi na to, że system jest na tym samym dysku? Czy nie ma to żadnego znaczenia, i liczy się tylko prędkość odczytu z dysku?
  • 8
@chem4tic: w przypadku SSD nie ma to żadnego znaczenia. Nawet nie liczy się prędkość (sekwencyjna), a ilość operacji jaką dysk może ogarnąć w trakcie cyklu (parametr IOPS) - te liczby są ważniejsze :)
@chem4tic: Wyżej panowie racji nie mają, liczy się i SSD jeden i drugi, część operacji I/O na systemowym jest przeznaczona dla temp'u, stronnicowania, podstawowych operacji bla bla bla...

Także możesz odczuć różnicę na oko powiem do 10%, a z kolei jeśli będziesz odpalał 2 programy z dwóch różnych dysków ale nie będą one operowały na bazie plików tymczasowych na dysku systemowym (zdecydowana większość) a w ram'ie uzyskasz bardzo przyzwoite rezultaty szczególnie
Dzięki za odpowiedzi, wszystko jasne.
@woleratler: jasne że lepiej, ale nie mam kasy ¯\_(ツ)_/¯ Zastanawiam się, czy miałoby sens kupienie małego NVME na sam system, bo mam 120 SSD ze starego laptopa. Wtedy na niego mogłyby iść aplikacje, a reszta śmieci na jakiś HDD. Zastanawiałem się po prostu, czy nie lepiej mieć system i aplikacje na jednym dysku.