Wpis z mikrobloga

Cześć, jak niektórzy wiedzą opisuje swoje perypetie związane z zatrudnieniem po studiach inżynierskich

Epizod 3: Tydzień drugi - Human Machine Interface

#automatyka #inzynieria #pierwszapraca #engineer #robotyka #studia
#zzyciaautomatyka

W tym tygodniu większość czasu poświęciłem na zapoznanie się z programem do wizualizacji. Z mojego pobieżniego zdania duża większość paneli HMI pochodzi od dostawcy sterowników - kompatybilność, czasem cena oraz inne czynniki. A zmierzam tu do rozwiązań firmy Pro-face która z pewnościa jest znana większość osób zajmujących się automatyka. Produkty tej firmy #!$%@? wysoka kompatybilność z różnymi sterownikami jak nie z dużą większością w stosunkowo prosty sposób. Kolejna zaletą jest możliwość łatwej wymiany ekranu dotykowego, bez konieczności wgrywania programu na panel od nowa. Tak więc, program z którym miałem okazję się zapoznać to GP Pro EX.
Na początku byłem średnio przerażony, szukając dokumentacji w języku polskim również się zawiodłem. Jednak doświadczenie zdobyte na studiach w programowaniu w InTouch Wonderware się przydało, zauważyłem, że koncepcja interfejsu jest bardzo bardzo podobna. Idąc dalej, porównując z WinCC w GP Pro EX wesja 4.06 zmartwiła mnie mała ilość symboli. Szperajac w internecie i nie znajdując wielu informacji na ten temat, pozostała jedyna sensowna opcja, napisanie mejla do pomocy technicznej. Fakt, że czekałem ponad dzień na odpowiedź, ale się nie zawiodłem. Zadzwonił do mnie miły Pan który zaproponował mi szeroką pomoc. Poprosiłem o wysłanie materiałów na e-mail, w odpowiedzi otrzymałem paczke, z symbolami - bibliotekami, przykładowe projekty oraz materiały szkoleniowe w języku polskim - w formie krótkich prezentacji. Również na szybkie mejlowe zapytania odpowiadał szybko i celnie. Także współpracę oceniam bardzo dobrze.
Co do samego programu nie będę się zbyt rozpisywał, w ciągu 3 dni zapoznałem się z większą większością posiadych funkcji. Zaskoczyło mnie pozytywnie to, że ten program nie robi problemów hmm.. może chodzi o to że jest bardziej konkretny niż np. rozbudowane WinCC, albo też doświadczenie w podobnym programi mi pomogło. Po prostu ustawiam to i to i w większości przypadków działa. Muszę popracować jeszcze nad skryptami, bo nawet przepisując program z dokumentacji on nie działa, nie wiem, źle coś robię chyba xd W takim programie można pisać proste programy w języku bazowanym na C, to dla informacji kogoś kto może nie miał z tym styczności. A o czym warto wspomnieć - wbudowana możliwość sterownika PLC, tzn, że możemy pisać proste programy w drabince, a potem nawet przenieść zmienne z drabinki na ekran wizualizacji przez drag&drop także miłe zaskoczenie.

Przyszły tydzień to wyjazd na budowę, także krajowa delegacja. :-)
  • 6
@ZiemiaMarsKosmos
Niee, a czemu by mieli :-D jakoś tak może mniej się dzieje i mniej siedzę na wykopie, w końcu ciepło się zrobiło. A praca mi się podoba. Wiadomo czasem się nauczysz więcej czasem mniej. Myślę o powrocie na studia zaoczne, ale chciałbym znaleźć takie na których nauczę się czegoś przydatnego.