Wpis z mikrobloga

Jaki framework JS wybrać na początek i dlaczego Backbone?

WTF? 2018 a ten o Backbone pisze!?

Zacznijmy od tego, że jeśli ktoś zadaje sobie pytanie jaki framework wybrać, to z dużym prawdopodobieństwem nie wie zbyt wiele o frameworkach i z równie dużym prawdopodobieństwem nie wie jakie problemy frameworki rozwiązują.

W skrócie kilka powodów, dla których warto:

- Backbone to świetne wprowadzenie do MVC (tak, wiem Backbone to nie jest czyste MVC)
- Backbone to świetne wprowadzenie do koncepcji separacji odpowiedzialności. Przydatne, dla osób, które wcześniej "rzeźbiły" w jQuery
- Backbone ma bardzo dobrą dokumentację, sam kod źródłowy już stanowi dokumentację. Można się w zasadzie nauczyć frameworka studiując jego źródła.
- W Backbone nie ma magii. To co w nowoczesnych frameworkach dzieje się "pod spodem" w BB musimy opędzić ręcznie (np. bindowanie eventów, re-renderowanie templejtów). Oczywiście nie jest to zaletą przy tworzeniu aplikacji, ale jeśli mówimy o aspekcie edykacyjnym, to daje nam to wgląd w to jak frameworki działają i co nowoczesne frameworki robią za nas.
- Koncepcje, które wprowadził Backbone są nadal żywe. Mając doświadczenie w BB dużo łatwiej jest przejść do bardziej nowoczesnych frameworków jak Angular/React/Vue/cokolwiek.

Nie chcę wcale powiedzieć, że Backbone to dobry framework do pisania aplikacji w 2018. Mam dużo wygodniejsze i bardziej nowoczesne rozwiązania. Mimo wszystko myślę, że warto czasem sięgnąć do historii nawet jeśli nie zamierzamy napisać w tym frameworku ani jednej linijki kodu. Szczególnie polecam darmową książkę: Developing Backbone.js Applications.



#webdev | #programowanie | #niepopularnaopinia
  • 9
  • Odpowiedz
@tylkostrimi: Dlaczego mam uczyć się czegoś co stoi już nad trumną (całe 36 ofert pracy na pracuj.pl)? To tak samo jakbyś pisał że warto nauczyć się jQuery bo uczy podstaw drzewa DOM itp. Dla mnie to jest strata czasu, lepiej od razu uczyć się Angulara/Reacta i tam poznawać wzorce i dobre praktyki
  • Odpowiedz
@Ryboflawina:

Dlaczego mam uczyć się czegoś co stoi już nad trumną (całe 36 ofert pracy na pracuj.pl)?


Nie twierdze, że masz się uczyć BB jako docelowego narzędzia. Twierdzę, że warto poznać podstawy, np przeczytać ksiażkę, do której podlinkowałem. To lektura na jeden dobry weekend.

Dla mnie to jest strata czasu, lepiej od razu uczyć się Angulara/Reacta i tam poznawać wzorce i dobre praktyki


Ale jedno drugiego nie wyklucza. Jak najbardziej trzeba
  • Odpowiedz
dzieki za ten wpis, bardzo mnie zainspirowal, chyba pojde krok dalej i wezme sie za flasha albo fortrana, ich koncepcje tez sa nadal zywe


@marcus_kane:

A wiesz, że to wcale nie jest taku głupi pomysł? IMO warto czasem poznać trochę historii... Może niekoniecznie flasha, ale np żałuję, że nie znam jakiegoś niskopoziomowego języka, dajmy na to C.

Generalnie to w nauce programowania często zapomina się o ... nauce programowania. Za bardzo
  • Odpowiedz
@tylkostrimi: Poprawiam twój wpis:
"Uczcie się backbone a później React/Vue"
na
"Uczcie się JS a później React/Vue"

Backbone to straszna mordęga i wcale nie uczy Vanilla Javascript, tylko jakiegoś durnego podejścia i pisania tony boilerplatów, dla dobrego programisty pisanie w tym to mordęga. Prędzej poleciłbym Polymera, bo to jest niemal czysty JS i same najnowsze standardy i wzorce przyszłościowe.
  • Odpowiedz