Wpis z mikrobloga

Zdjęcie robione puszką po piwie i naświetlane 3 miesiące, czyli OP dostarcza!

W grudniu dodałem wpis o robieniu zdjęć puszką po piwie, w której zrobię małą dziurkę i umieszczę w środku papier fotograficzny. Zgodnie z obietnicą wrzucam efekty.
Pokażę zdjęcie naświetlane prawie 3 miesiące. Zdjąłem wczoraj wieczorem, bo równonoc wiosenna wydała mi się bardzo dobrym dniem na to :)

Jeśli chcesz być zawołany do wpisu ze zdjęciem naświetlanym pół roku, plusuj komentarz niżej. Możesz też zaobserwować tag #solarigrafia bo zdjęcie na pewno tam trafi. Ogólnie polecam zaobserwować ten tag bo solarigrafia to bardzo ciekawa i nietypowa gałąź fotografii.

Jako że zaraz będe tu wołać ponad 7000 osób (xD), małe FAQ:

Q: Na c%^j wołasz, chcesz na czarnolisto?
A: Wołam bo zaplusowałeś/aś komentarz.

Q: Jak to zrobiłeś?
A: Dokładnie tak jak pokazuje ten film instruktażowy.

Q: Jak to działa?
A: Puszka działa jak Camera Obscura (kamera otworkowa). Otworek w puszce działa jak obiektyw, rzutujac obraz na papier fotograficzny znajdujący się wewnątrz. Ponieważ naświetlanie trwa bardzo długo, na papierze powstaje obraz widoczny gołym okiem bez konieczności wywoływania. Obraz jest dość trwały na skutek efektu Schwarzschilda (spadek czułości przy długim naświetlaniu). Więcej info w tym komentarzu.

Q: Jakiego papieru użyłeś?
A: Ilford MGP.44M. Aczkolwiek pisałem z człowiekiem który robi solarygrafię od dłuższego czasu (swoją drogą bardzo polecam, profil "Obscurnie" na Facebooku) odradzał Ilforda a polecał papier FOMA lub Kodak Polymax, Kodak Kodabrome czy Agfa MCP.

Q: Czemu zdjęcie 3-miesięczne jest poruszone/nieostre?
A: Zamontowałem puszkę na słupku, który okazał się mniej stabilny niż myślałem, że będzie. Na szczęście puszka przeznaczona do naświetlania półrocznego stoi w bardzo stabilnym miejscu.

Ciekawostka: naświetlanie jednodniowe daje taki efekt.

#solarigrafia #fotografia #cameraobscura #ciekawostki #fotografiaanalogowa
0.....f - Zdjęcie robione puszką po piwie i naświetlane 3 miesiące, czyli OP dostarcz...

źródło: comment_axgHS7sCVzyLeu4NPc23HaPZ1SpJhky8.jpg

Pobierz
  • 288
  • Odpowiedz
@00df00df: nie znam się kompletnie, a chciałbym się czymś takim pobawić. Rozmawiałem z dwójką znajomych fotografów-hobbystsów, oboje zgodnie twierdzą, że papier jest ciężki do dostania (tzn. może nie kosmicznie, ale nie kupi się w pierwszym lepszym sklepie fotograficznym, bo już mało kto się w to bawi w erze automatów), a żeby tu utrwalić trzeba miliona odczynników, których nie mam i nie opłaca mi się ich kupować dla dosłownie kilku zdjęć.

Prawda
  • Odpowiedz
@00df00df: nawet warto znalezisko zrobić jak będziesz miał więcej fotek, może komuś się spodoba i też spróbuje (np. zamiast patologie w internetach oglądać ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) )
  • Odpowiedz
@haes82: akurat przy tym rodzaju fotografii nie trzeba nic wywoływać, jest o tym w FAQ we wpisie.
Natomiast jeśli chciałbyś się pobawić w fotografię tradycyjną to oczywiście kupujesz aparat na kliszę i kliszę ( ͡° ͜ʖ ͡°) jeśli chcesz sam wywołać kliszę do dokupujesz koreks, wywoływacz i utrwalacz i parę innych pierdół (ok 200zł) i w łazience można wywołać. Jeśli chcesz sam robić odbitki no to już
  • Odpowiedz
Jeśli chcesz sam robić odbitki no to już potrzebujesz powiększalnika, większej łazienki i więcej chemii.


@00df00df: chyba chciałeś napisać większej piwnicy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz