Wpis z mikrobloga

O profesjonalizmie słów kilka. Szukam kogoś, kto postawi u mnie w firmie na nowo sklep internetowy, zresztą szukałem kogoś nawet na Mirko ( ͡° ͜ʖ ͡°). Wysłałem do kilku firm zapytania, opisałem co bym chciał, zaznaczyłem, że super by było, gdyby oferta była przedstawiona w pdf. Co sobie wyobrażałem pod pojęciem oferta? Wypisane co będzie robione, jak mniej więcej wyglądało, może jakieś portfolio itp, przybliżony czas jaki to zajmie, takie coś dostawałem od firm, które przysyłały mi ofertę na pozycjonowanie, które jak wiadomo, nie jest obciążone bardzo wielkimi wydatkami. W swoim zapytaniu zaznaczyłem, że prosiłbym o 2 opcje - stawianie sklepu od nowa, oraz stawianie sklepu od nowa + przeniesienie danych ze starego sklepu. Wysłałem, z niecierpliwością czekałem na odpowiedzi. Oczywiście zaczęły spływać, i przyznam Wam szczerze, że to jest masakra. Odpowiedzi przysyłane z komórki, 2 linijki tekstu, krótko rzucona cena. Dwie firmy nieco więcej się rozpisały, jedna rozpisała się tak, że niczego nie idzie z tego zrozumieć. ŻADNA oferta nie została przesłana w pliku pdf. Gdyby były to ceny rzędu 300 zł netto, to jeszcze bym to przełknął. Przykładowa odpowiedź:

"Witam, trzeba założyć mniej więcej 8000zł netto. Pozdrawiam"

Cholera jasna! Za 8k cebulionów netto można kupić całkiem niezły samochód! Widocznie w biznesie olbrzymi ruch, skoro tak się odpowiada klientom, którzy mają zapłacić blisko 10000 zł za pracę. Nie znam się ielce na IT, ale to chyba całkiem sporo na rbh.

Czemu oferty miały spływać w pdf? Ponieważ muszę przesłać je do przełożonego w celu akceptacji. Niestety, nie jestem w stanie wysłać jakiejkolwiek, bo większość zmieści się w pliku z notatnika.

Wiem, gorzkie żale, ale naprawdę w głowie mi się to nie mieści. Sam ze swojej strony staram się być dla klienta jak najbardziej profesjonalny, nawet jeśli kupuje towar za 50 zł.

#biznes #programowanie #webdev #polska #ekonomia
  • 133
@haakenn: nie widziałem oferty, nie stawiam sklepów internetowych, ale ponieważ zajmuję się programowaniem to odpowiem, bo widze tu podstawowy problem. Ktoś kto ma wycenić ile będzie kosztowało w tym konkretnym przypadku postawienie sklepu, nie wiedzą o tak na prawdę się przez to rozumie (co nawet w jakiejś ofercie było wyszczególnione), będzie dawał na wszelki wypadek wyższą cenę, aby nie wtopić. Jak mam opisać, co zrobię, jesli nie zrobiłem audytu tego co
@haakenn: Dokładnie tak jak pisze @krzysztof-es-545: Jeżeli firma liczy np. 400zł za roboczo-godznę(a to i tak mało) to jeżeli przydzieli to jednemu pracownikowi, będzie miał on 20h. Sporządzenie takiej ładnej oferty to już 1-2h pewnie roboty a zapewne 20h to i tak mało na taki sklep. Firmy z doświadczeniem dobrze zdają sobie sprawę, że zazwyczaj "tylko prosta aplikacja" "tylko sklep" to nie takie "tylko". Taki świat ;/ Na pewno jakaś
@trustME: @buntuubuntu: wymagania z poprzedniego wpisu:

Szukam kogoś kto przeprowadzi aktualizację istniejącego sklepu pisanego ręcznie, do jakiegoś gotowego moduły typu Presta czy cuś. Sklep oczywiście oprócz wszystkich produktów i ich kupowania ( ͡° ͜ʖ ͡°) ma mieć możliwość:

-przystosowanie strony do urządzeń mobilnych,

-nowy wizerunek strony przy zachowaniu kolorystyki z logo,

-zachowanie aktualnych zakładek oraz produktów

-Zachowanie możliwości zamówienia katalogu + formularz adresowy do wypełnienia

-rozbudowany
@haakenn: Dodam jeszcze coś od siebie. Dlaczego dostałeś takie odpowiedzi.
Firm tworzących sklepy www na gotowcach (WooComerece z VC, presta na darmowych szablonach ) jest 1000000000000. Dziennie dostajesz po 10 zapytań o stronę, sklep itp. Dostajesz je ty i twoja konkurencja bo niektórzy nawet się nie czają tylko wysyłają masówkę maili z ukryta kopia do, i teraz sedno. Ludzie przyzwyczaili się do tego, że "sklep" kosztuje koło 2k ( robią go
@krzysztof-es-545: to niech tak właśnie odpiszą

@buntuubuntu: ja w podobnej sytuacji na stworzenie wymagań odnośnie do strony poświęciłem ponad 2h (zielony w temacie) i zajęło 3 strony maszynopisu - 4 zapytania - 1 odpowiedź

To jest po prostu świat ludzi, którzy chyba nigdy nie pracowali w nie-IT byznesie i zachowują się jak dzieci, ale niestety to chyba @haakenn będzie musiał się dostosować bo nic innego nam nie pozostaje
@haakenn: pytasz o ten projekt który nazwałeś "aktualizacją" a w rzeczywistości byłby on:
- migracją danych i systemu, o nieznanej jakości i przy braku nawet dokumentacji funkcjonalnej,
- customizacją integracji (pojawił się tam jakiś bliżej nieokreślony XML),
- webdesignem dla sklepu, który z uwagi na zakres prac jest sam w sobie jest trochę osobnym projektem, tym razem ze wszystkimi pułapkami "gustów i guścików"

Przywołałeś pozycjonowanie - z całym szacunkiem do rynku
@laki1: ależ ja nie mam żalu o cenę, od razu zaznaczam :)

@krzysztof-es-545: wiesz co, ja boję się tego, że jeśli ktoś na początku podchodzi tak do sprawy, to równie dobrze może tak do niej podchodzić, gdy dostanie pieniądze, a 8k netto to nie jest mało, prawda? Oferta za kasę? Ok, rozumiem jak najbardziej, to wtedy do klienta wypadałoby napisać, że za dokładniejsze info za taką i taką sumę :)
@haakenn: popatrz na to z perspektywy drugiej strony. SEO bardzo łatwo jest oszacować cenę, więc można jednorazowo wrzucić w generator ładnych pdfów i koniec.

Tutaj wymaga to już bardziej szczegółowej oceny, a jak sam stwierdziłeś, zapytanie wysłałeś do kilkunastu firm. Co oznacza, że przy 2h poświęconych na przygotowanie oferty, potencjalni dostawcy są w plecy łącznie na kilkadziesiąt godzin pracy. To się zwyczajnie nie opłaca
@ppawel: nazwałem to aktualizacją, ponieważ nie znam się na IT, dlatego właśnie wysłałem zapytanie :) I to nie jest tak, że nie zdążyli odpisać - odpisało 99% :) Jeśli tak odpisują na robotę za prawie 10000 brutto, to ja tego totalnie nie rozumiem.

@KrzaQ2: JEDNA firma napisała, że potrzebuje czasu na oszacowanie tematu, i przyśle ofertę za kilka dni. To rozumiem, jasno i klarownie.