Wpis z mikrobloga

W ciągu 24h, 2 osoby mnie zablokowały w trakcie dyskusji o (nie)własności intelektualnej, a inni do wpisu wołają, więc robię osobny w którym cenzury nie będzie (no chyba, że moderacyjna).
1 wpis: https://www.wykop.pl/wpis/31224363/retro-piractwo-grzech-smiertelny-retrogaming-gry-p/
@wrexwaz
2 wpis: https://www.wykop.pl/wpis/31244755/dzien-dobry-nazywam-sie-bill-gates-poszukuje-wszys/
@Hatespinner
I jeszcze potencjalni zainteresowani: @pawlo74 @Drakii @cyberpunkbtc
#wlasnoscintelektualna #piractwo #torrenty #libertarianizm #akap #nieprzyjacieleniewoli


Czy idea własności intelektualnej jest słuszna? Czy obecne regulacje prawne są w tej kwestii słuszne i sprawiedliwe? Zapraszam do dyskusji (głównie na poziomie akademickim, bo wiadomym jest, że prawo wszelkie piractwo i łamanie licencji sankcjonuje).
  • 60
czyli jak ktoś wydaje miliony na produkcje gry to używając nielegalnej kopii nie sprawiasz że twórcy nie zarabiają?

@00100110: Może sprawiam, a może nie. To nie jest mój problem. Jeżeli zależy mi na tym, by dane studio istniało i produkowało więcej gier, to będę płacić. Jak nie, to nie i to nie powinno być w żaden sposób karane. Sam fakt poświęcenia czasu i środków do produkcji czegoś, nie uprawnia do zmuszania
zarabiam między innymi na własności intelektualnej, stąd moje wieczne potępienie dla złodziei.

@wuju84: Nikt cię nie okrada. Co najwyżej wykonuje kopie, co kradzieżą nie jest i nie powinno być tak nazywane.

Nie musisz ale jak nie chcesz to nie korzystaj ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

@00100110: A to dlaczego? Jeżeli mam swoją
@niepodszywamsiepodbiauka: warunki użytkowania mojego oprogramowania są dość jasne. chcesz z niego korzystać - musisz posiadać odpowiednią licencję. warunkiem jej posiadania jest opłata. jeśli nie została uiszczona a używasz mojego oprogramowania to jesteś złodziejem. coś się nie zgadza?
kradniesz własność intelektualną, która ma określoną w cenniku wartość.

@wuju84: Nie, bo kradzież oznacza odebranie czegoś. Nic ci nie odbieram. Cennik też dalej leży u ciebie, nie moja sprawa.

nie zawracaj mi dupy nie mam czasu na takie pierdoły

@wrexwaz: To ty zacząłeś temat i mnie wołałeś.

idź żyj sobie, zobacz jaka ładna pogoda.

Powiedział czarnolistujący bordo z topki rankingu xD
@niepodszywamsiepodbiauka: Powiem jak to wygląda z perspektywy osoby, która zbiera stare gry.
Argument o tym, ze stare gry są drogie i kosztują często kilkaset złotych za sztukę lub więcej, zatem mogę kupić pirata mnie śmieszy. Zdarza się, że latami/miesiącami poluję na konkretną grę w konkretnym wydaniu i wydaje na nią bardzo duże kwoty. Facet kupuje podrobioną grę i sobie gra - nie mam nic przeciwko, ale gdy zaczyna filozofować na temat
zarabiam między innymi na własności intelektualnej, stąd moje wieczne potępienie dla złodziei.

@wuju84: Nikt cię nie okrada. Co najwyżej wykonuje kopie, co kradzieżą nie jest i nie powinno być tak nazywane.
Jest to niezgodne z licencją.

Nie musisz ale jak nie chcesz to nie korzystaj ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@00100110: A
@niepodszywamsiepodbiauka: jestem autorem oprogramowania, właścicielem. gdybym chciał je darmowo udostępniać byłoby freeware, gdybym chciał by było kopiowane byłoby o tym napisane w licencji. Licencja dość wyraźnie określa że kopiowanie jest zabronione więc to marna argumentacja.
skoro pozyskujesz kopię, użytkujesz ją, robisz to nielegalnie, kradniesz.