Wpis z mikrobloga

Hej Mirko, pijcie ze mną kompot ( ͡º ͜ʖ͡º)

Już za kilka miesięcy zmieniam pracę i dołączam do zacnego grona #programista15k. Z jednej strony bardzo się cieszę - finansowo wyjdę na tym świetnie, pod względem rozwoju również, trochę szkoda mi ludzi których zostawiam w obecnej pracy i atmosfery, no ale to chyba nie czas i miejsce na rozterki, bo szansa na podwojenie zarobków rozwiązuje wszelkie wątpliwości.

Do rzeczy - dotychczas zawsze pracowałem w oparciu o UoP. Tym razem zaczynam swoją przygodę z #b2b i potrzebuję wyjaśnienia kilku kwestii od Mirków bardziej ogarniętych w temacie.

Jeśli z obecnym pracodawcą kończę współpracę 31 lipca, a 1 sierpnia zaczynam pracę w nowym miejscu, to kiedy powinienem założyć działalność? Czy musi ona funkcjonować już 1 sierpnia - w momencie podjęcia współpracy, czy może w momencie wystawienia pierwszej faktury?

Druga sprawa - czy w naszym kraju możliwe jest aby otworzyć działalność z przyszłym terminem jej uruchomienia? Chodzi mi o to, że np. 20 lipca załatwię wszystkie formalności w urzędzie, ale działalność będzie aktywna od 1 sierpnia.

Wszelkie protipy dotyczące b2b mile widziane ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#programowanie #pracbaza #korposwiat
  • 34
Tym razem zaczynam swoją przygodę z #b2b


@0202122: Oraz księgowością, ZUS, Urzędem Skarbowym. Pamiętaniem o terminach zapłaty (do 10 ZUS, do 20 PIT, do 25 VAT). Płaceniu państwowych haraczy nawet jeśli przelewu na konto nie dostałeś. O kontroli, która może w każdej chwili przyjść obojętnie z jakiej instytucji. O zastanowieniu się 30 razy czy kupować daną rzecz "na firmę" i ryzykować, że skarbówka podważy zakup podczas kontroli. O karach umownych (u
@kaervek: mów co chcesz, ale w pierwszej kolejności #!$%@? dostaje przedsiębiorca, a dopiero potem się tłuczesz z wyciągnięciem odszkodowania z OC od biura rachunkowego. O ile to z ich winy była szkoda.
@kaervek: miałem na celu nakreślić OP'owi z czym w ogóle się wiąże #b2b. Nie wszyscy są świadomi tego, że są to dodatkowe obowiązki i większa odpowiedzialność. I przede wszystkim #b2b opłaca się bardziej pracodawcy niż pracownikowi.

Dlaczego:
15k netto na fakturze + VAT (przy założeniu, że płacisz "duży ZUS" i płacisz podatek liniowy 19%) - na czysto zostaje ok. 11 366 zł
Przy umowie o pracę - aby pracownik dostał
@matwes
15k netto na fakturze + VAT (przy założeniu, że płacisz "duży ZUS" i płacisz podatek liniowy 19%) - na czysto zostaje ok. 11 366 zł
Przy umowie o pracę - aby pracownik dostał co miesiąc 11 366 zł to firma musi na niego ok. 20 000 zł, gdzie zakładając, że zaczyna pracę od 1 stycznia to w wynagrodzeniu za sierpień ten koszt będzie wynosił ok. 24 000 zł, bo pracownik wpadnie
Czy aby na pewno? Wydaje mi się, że drugi próg podatkowy, to problem pracownika, a nie pracodawcy na UoP. Pracodawcę dalej kosztujesz 20k, ale netto dostajesz mniej.


@0202122: przyjąłem założenie, że cały czas dostajesz te 11k netto z etatu, niezależnie od progu podatkowego i nie dorabiasz sobie np na umowie zlecenie albo umowie o dzieło. Chociaż masz rację z tym, że jest to problem pracownika, bo gdy będzie rozliczał PIT to
@0202122: możesz założyć działalność wcześniej i zaznaczyć ze operacyjnie zacznie działać od 1.08
Do tego czasu nie musisz płacić Zusu ani innych rzeczy, dg jest ale jakby jej nie było. 1.08 po prostu zacznie działać, zapłacisz pierwszy ZUS i będzie wszystko chulac.

Ad 2 tak musisz mieć działalność od początku, po prostu musisz, nie pytaj dlaczego ;)
@0202122: tak jak wyżej, można zaznaczyć że otwierasz działalność od 1 sierpnia i będzie ok. Tylko pamiętaj że wtedy twoja firma będzie istniała dopiero od 1 sierpnia więc jeśli chcesz jakiś leasing albo inne cuda na firmę to dopiero po tej dacie. Sam tak zakładałem firme i musiałem czekać na leasing.

Jeśli chodzi o księgowość to ja załatwiam całą swoją księgowość przez InFakt. Wychodzi tanio, do tego mam kontakt online (telefon,