Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mam do zwindykowania 4 firmy, 3 z nich to długi ok 1k brutto/firma i jedna firma to dług ok 4,5k brutto. Na wszystko jest umowa, były wystawione FV. Czy przy tak niskich kwotach opłaca się w ogóle brać firmę windykacyjną czy tylko esąd -> nakaz zapłaty -> komornik? Co w przypadku kiedy esąd to odrzuci i skieruje do normalnego sądu albo ktoś napisze odwołanie i też sprawa trafi do normalnego sądu. Nie uśmiecha mi się jeździć po kraju do 4 różnych sądów...
Czy ewentualnie firma windykacja zrobi coś więcej niż ja (pozew do esądu)? Dogadanie się z tymi firmami raczej nie wchodzi w grę (windykacja nie zrobi na nich wrażenia).

#windykacja #prawo #dlugi #oszukujo #pytaniedoeksperta

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
  • 8
OP: @mus_tang: W umowie jest informacja o tym, że sądem właściwym jest sąd w naszej miejscowości, ale esąd w przypadku odrzucenia albo złożenia sprzeciwu zawsze kieruje do sądu właściwego dla pozwanego, czyli ja musiałbym robić tourne po kraju. Nie wiem czy przy takich małych kwotach firma windykacyjna/prawnik w ogóle będzie miał coś innego do zrobienia, niż wysłanie straszaka (którego każdy z tych dłużników oleje), a później pozew do esądu.

Ten
Sam jesteś temu winien. Mogłeś inaczej napisać umowy.


@mus_tang: Sprzeciw od nakazu e-sądu zawsze ląduje w sądzie właściwym dla pozwanego, niezależnie od zapisów umowy. Jeżeli chodzi o tradycyjne postępowanie, na podstawie właściwości przemiennej, może składać do sądu właściwego dla swojej siedziby
Czy ewentualnie firma windykacja zrobi coś więcej niż ja (pozew do esądu)? Dogadanie się z tymi firmami raczej nie wchodzi w grę (windykacja nie zrobi na nich wrażenia).


@AnonimoweMirkoWyznania: Czasami windykacja może jednak pomóc. Natomiast jeżeli nie chcesz się w to bawić to pozew do sądu właściwego dla Twojej firmy. Przy takich kwotach, różnica w kwotach wpisów sądowych, znikoma.