Wpis z mikrobloga

Od 3 lat pracuję jako serwisant przemysłowych urządzeń etykietujących i drukujących. Chciałbym się w tym jeszcze rozwijać i znaleźć lepszą pracę.

Zasadniczy problem jest taki, że przez te 3 lata w ogóle nie pracowałem z elektroniką/elektryką bo zajmował się tym dział mechaników z uprawieniami w firmie (nie mam uprawnień SEP). Czyli cały serwis urządzeń robię ja od wymiany części, konserwacji, napraw ale jak dochodzi do momentu kiedy w grę wchodzi wysokie napięcie czyli naprawa jakiś kabli, przewodów czy robienie czegoś w szafie sterowniczej to albo przyjeżdżał do tego zewnętrzny serwis albo właśnie mechanicy z uprawnieniami.

Okazuje się, że brak doświadczenia i wiedzy w tym zakresie trochę mnie blokuje by znaleźć lepszą pracę - wszędzie są wymagania znajomości elektroniki, rysunków technicznych i schematów elektrycznych i uprawnienia SEP. Kurs SEP sobie ogarnę ale nie zmieni to faktu, że w samej dziedzinie elektroniki nie mam doświadczenia by czuć się w tym pewnie.

Umiem lutować, zaciskać jakieś wtyczki, wymieniać gniazda ale tylko tyle. W maszynach, które robię są jakieś przekaźniki sygnałów itp.. i nie mam za bardzo pojęcia jak to działa. Tak samo wiem, ze w elektronice są jakieś rezystory ale nic więcej więc moja wiedza na ten temat jest bardzo mała.

Co radzicie? Skończyłem studia informatyczne ale z racji pracy w innej branży jestem całkowicie po tyłach.

Są jakieś książki, kursy, które by mi pomogły? Pracuję 8h dziennie + czasami weekendy + zbliża mi się ślub i ogólnie zakładanie rodziny więc czas mam trochę ograniczony ale mogę to jakoś rozporządzić.

#automatyka #elektronika #elektryka #praca #sterowniki
  • 5
@Vojak kupa materiału do przerobienia przed Tobą. Najlepiej zacznij od przerobienia książek typu "Podstawy elektrotechniki/elektroniki" jak bede w czwartek w domu u rodziców to moze znajde swoje i Ci podam autorów lub nawet wyślę.
Ja w technikum elektronicznym, starałem się wynosić coś więcej niz śrubokręty, lutownice - a wiedze, mimo to miałem często myśli na zajęciach "kuuurła, jak to działa jak to nie ma prawa działać"... No ale pracowalismy na sowieckim sprzęcie
może nastaw sie konkretnie na budowę drukary, czyli zasady działania fusera, mechanizmow poboru papieru, czujniki, enkondery czy co tam w niej siedzi.


@Xennonek: to zupełnie inny rodzaj drukarek. Akurat z samego działania i technologii drukarek i etykieciarek czuje się bardzo pewnie.

@mateusz251093: dzięki, sprawdzę.
@Vojak: jestem aktualnie na polibudzie i myślę że mógłbym zająć się czymś podobnym.
1)Czy w tego typu serwisach jest się bardzo narażony na hałas, czy nie jest tak źle? Pytam się o to bo mam niedosłuch
2) czy byly jakieś badania wysokościowe lub obsługi maszyn wirujących? Jeśli są to raczej nie mam szans przejść
@Aureliusz365: hej, rok temu udało mi się zmienić pracę na o wiele lepszą w tej samej branży i już jako inżynier serwisu w firmie, która sprzedaje drukarki i etykieciarki więc jeżdżę na montaże, serwisy, szkolenia itp.. Wcześniej pracowałem u jednego z klientów na utrzymaniu ruchu.

1)Czy w tego typu serwisach jest się bardzo narażony na hałas, czy nie jest tak źle? Pytam się o to bo mam niedosłuch


@Aureliusz365: około