Wpis z mikrobloga

@pracoholik69: To nie to samo. Chlor w postaci jonu Cl- jest zupełnie nietoksyczny. Natomiast rtęć jest toksyczna zarówno w postaci metalicznej, jak i jonowej, a przede wszystkim w związkach metaloorganicznych. Przeczytaj sobie ze zrozumieniem chociażby ten link, który zamieściłem. Ja rozumiem, że robienie beki z antyszczepionkowców jest na propsie i że w wielu sprawach nie mają racji, ale z rtęcią akurat mają.
@glonstar: Myślisz, że nie czytałem? Oczywiście, że przeczytałem przed zadaniem pytania. W tym co linkujesz napisano:

Związek ten wzbudza kontrowersje z powodu podejrzeń o przyczynianie się do rozwoju autyzmu[10], jednak nie znajduje to potwierdzenia w żadnych badaniach naukowych[11][12].

No więc ponawiam pytanie o źródło tego, że antyszczepionkowcy mają tu rację.
Po kolei:

Jest metabolizowany do etylortęci i kwasu tiosalicylowego, które następnie podlegają dalszym przemianom

ony rtęciowe Hg2+, powstałe w wyniku częściowego metabolizmu etylortęci, pozostają w organizmie znacznie dłużej; czas całkowitej eliminacji z organizmu wynosi ok. 120 dni[6][7]

W tym czasie jony te mogą być m.in. metylowane i podlegać innym przemianom w znacznie bardziej toksyczne związki, np. metylortęć[7]


Klik: metylortęć

Metylortęć – metaloorganiczny związek chemiczny z grupy związków rtęcioorganicznych, o bardzo wysokiej toksyczności
@iforgotmypass: Zajrzałem do źródła[4], na które powołuje się angielskojęzyczna wikipedia, a tam:

A number of affluent countries are moving to eliminate thiomersal (thimerosal)


Takie bardzo słabe określenie, kojarzące się raczej z orędziami i obietnicami wyborczymi niż z suchymi faktami. Piszą, że te kraje dopiero mają zamiar to wycofać. Tymczasem angielska wiki pisze o tym w formie dokonanej. Jest to nadinterpretacja.