Wpis z mikrobloga

Czołem,

Poszukuję lekkiego antywirusa, którego uda się uruchomić na #raspberrypi zero. Zależy mi głównie na skanowaniu pojedynczych plików i obsłudze z terminala. Próbowałem z AVG ale niestety okazał się za ciężki dla mojej malinki. Znacie jakieś sprawdzone rozwiązania?

#linux #raspberrypi
  • 18
  • Odpowiedz
@kleszcz10: ClamAV styknie :P Problem z RBPI jest taki, że to architektura ARM. Oczywiście masz emulator QEMU, który odpali i386, ale to będzie dość wolno. Nie wiem czy jakieś rkhunter czy chkrootkit nie ma możliwości sprawdzania plików, ale to raczej dopełnienie
  • Odpowiedz
@Rexikon: Zainstalowałem ClamAV przy pomocy sudo apt-get install clamav. Niestety program zainstalował się w wersji 0.99.4 i w żaden sposób nie mogę zaktualizować bazy wirusów. Po wpisaniu freshclam pojawia się komunikat o przestarzałej wersji programu. W jaki sposób mogę wymusić aktualizacje bazy wirusów lub instalację programu w najnowszej wersji ?
  • Odpowiedz
@Rexikon: Faktycznie, udało się zaktualizować bazy do najnowszej wersji. Jednak przy próbie skanowania clamscan pojawia się komunikat o błędzie LibClamAV Error: mpool_malloc(): Can't allocate memory (262144 bytes). Jakieś rady ? Czyżby 512MB ramu w #raspberrypi zero w okazało się nie wystarczające?
  • Odpowiedz
@Rexikon: Zrobiłem swapa na 200 MB. Wynik skanowania:

clamscan test.txt
test.txt: OK

----------- SCAN SUMMARY -----------
Known viruses: 6524436
Engine version: 0.99.4
Scanned directories: 0
Scanned files: 1
Infected files: 0
Data scanned: 0.00 MB
Data read: 0.00 MB (ratio 0.00:1)
Time: 770.264 sec (12 m 50 s)

  • Odpowiedz