Wpis z mikrobloga

Ej mircy z #programowanie #matematyka i pewnie ogarniają ludzie ze #statystyka #comarch XD
Podczas ostatniego CodeEurope Comarch miał konkurs i w nim znajdowało się zadanie numer 2 .
Link do arkusza wraz z odpowiedzią:
https://kariera.comarch.pl/blog/wp-content/uploads/2018/05/code2018_karta-z-odpowiedziami.pdf
Czy uważacie że druga część uzasadnienia dla zadania drugiego jest poprawna, w sensie rozbijanie tego na dwa przypadki?
Nie chcę niczego sugerować więc czekam na odpowiedzi ludzi którzy lepiej oganiają rachunek prawdopodobieństwa.
  • 9
@fizyk20: edit. To że zmiana wyboru zmienia prawdopodobieństwo wiem choć nie wiedziałem że ma taką nazwę, akurat nie o to pytałem.
No własnie zastanawia mnie to założenie czy wybraliśmy okej czy nie okej za pierwszym razem. Zawsze myślałem że zmiana wyboru to tak jakby kolejne niezależne losowanie z mniejszej puli.
@Dassault: I tak też jest. Tylko że jak zmieniasz wybór w tym przypadku, to w tym kolejnym losowaniu trafiasz z prawdopodobieństwem 1, jeśli wybrałeś źle na początku (zostały 3 bramki, w 2 jest nagroda, a trafiłeś źle). Ogólnie zmieniając wybór, losujesz z 2 bramek - jeśli wybrałeś dobrze (2/5) to masz prawdopodobieństwo trafienia 1/2, a jak źle (3/5), to trafiasz z prawdopodobieństwem 1. 2/5*1/2 + 3/5*1 = 4/5
@Dassault: drugie losowanie nie jest niezależne, bo prowadzący podał dodatkowe informacje. Niezależne byłoby gdyby powiedział, że odkrywamy dwie bramki i przypadkiem okazały się one być puste.
@fizyk20: Kurcze mi się to cały czas wydaje tak:
Pierwsza próba mam 2/5 i spoko.
Druga próba dalej 2/5 jeśli nie zmieniam lub gość odejmuje dwie bramki i każe mi losować.
I tu intuicyjnie wydaje mi się że szanse są 2/3, nie rozumiem na jakiej podstawie możemy to robić na dwa przypadki.
Nie było pytania czy jeśli wybrałem dobrze, lub czy jeśli źle. Pytanie brzmiało: jaka jest szansa?
@Dassault: Ogólnie pytanie jest źle skonstruowane. Prowadzący może kłamać. W oryginale były do wyboru 3 bramki, wybierasz jedną po czym prowadzący mówi, że otworzy pustą bramkę i ją otwiera po czym daje graczowi możliwość zmiany wyboru. I tak powinno być skonstruowane pytanie, że otworzono bramki 2 i 4, które były puste i dano możliwość wyboru.

Przy takiej konstrukcji pytania obydwa losowania są niezależne i prawdopodobieństwo wygranej wynosi 2/5, bo prowadzący może
@diabel_z_piekla: Z pytania wynika, że bramki 2 i 4 są zawsze puste i chyba nie ma znaczenia czy losujący dowie się o tym czy nie. Nagroda nigdy nie znajdzie się w żadnej z tych bramek, więc ppb wygrania przy wyborze bramki 3 jest równe 2/3