Wpis z mikrobloga

Cześć #naukaprogramowania Mam pomysł na aplikację do generowania grafików w pracy. Nawet powiedziałem o tym szefowi (aktualna praca nie w IT) i jest bardzo ciekawy i chętny do testowania. Wiem z jakich technologii chciałbym korzystać (#python #djangoframework #postgresql ) jednak nie do końca wiem od czego zacząć. Czuję się lekko przytłoczony i potrzebowałbym wskazania drogi. Będzie to moja pierwsza apka w Django. Zrobiłem tutorial na stronie Django jednak całość aplikacji którą chcę napisać wydaje mi się monstrualna. Chyba zbyt długo nosiłem się z zamiarem zrobienia tego programu i teraz wydaje mi się on zbyt skomplikowany.
Nie wspominam nawet jeszcze o pytaniach o deployment i udostępnienie tego online bo jest za wcześnie.
Czy jest ktoś z was w stanie odpowiedzieć na moje pytania tutaj pod tagiem lub na pw? Będę wdzięczny za każdą pomoc i poradę. Pozdrawiam (σ ͜ʖσ)
  • 11
@zwei
@venomik hehe, no dobra xD To po pierwsze: czy najpierw napisać skrypt generujący grafik (biorąc pod uwagę długość zmian, prawo pracy itp) i dopiero później go dopasować do Django i bazy danych czy od razu stworzyć bazę danych i pod to dopiero pisać skrypt?
Po drugie: chcę żeby grafik wyświetlał się w formie tabeli z excela, jak to zrobić?
Po trzecie: czy korzystać z jakiego templatu żeby to ładnie wyglądało w
@PeteGlorious: najpierw to weź sobie w rękę ołówek lub długopis i zapisz co potrzebujesz i jak to ma wyglądać, a dopiero później zacznij działać. Zastanów się na spokojnie co ci jest potrzebne, pomyśl nad ewentualnymi problemami i postaraj się je rozwiązać. Jak już będziesz miał wszystko to zacznij sobie projektować bazę danych. Jak już ogarniesz to to możesz przystąpić do programowania i tworzenia widoków.
Co do templatu to nie za bardzo
@danoxide ale jak ma wyglądać każdy poszczególny widok czy ogólna mapa funkcjonalności? Narysowałem już jakiś czas temu diagram/mapę myśli czego potrzebuję ze strony administratora i użytkownika.
Trafiłem też kiedyś na przykładowe modele baz danych, jak będę miał dostęp do kompa to wrzucę.
Właśnie, menadżer powinien mieć uprawnienia administratora czy użytkownika?
@PeteGlorious: Jak pisał @danoxide - zacznij od kartki i ołówka. Przemyśl ten projekt i określ jego domenę - znajdź słowa kluczowe, zapisz je i opisz konkretnie jaki obiekt określa dane słowo. Potem postaw się w roli użytkownika i przemyśl jak chcesz żeby wyglądał interfejs i jakie czynności będą dla użytkownika dostępne (pro tip: zacznij od podstawowych i bardziej zaawansowane dodawaj później, nie rób wszystkiego na raz). Przemyśl każdą z tych czynności,
@PeteGlorious: Tu już powoli zaczynamy wkraczać w głęboką architekturę softu i pojęcia takie jak DDD. Generalnie tak, reprezentacje domenowego pod spodem powinny mieć wszystko co im potrzebne do poprawnego określenia obiektu ale informajce wystawione na zewnątrz ("view") mają mieć minimum informacji potrzebnych do obsługi danego przypadku. Potrzebujesz wyświetlić godziny pracy w dany dzień? Wyślij z aplikacji do UI tylko tą informację, nie udostępniaj całego obiektu modelowego, który oprócz tej jednej informacji
jak ma wyglądać każdy poszczególny widok czy ogólna mapa funkcjonalności?


@PeteGlorious: generalnie każdy widok też powinien być uporządkowany, czyli z pewnością potrzebujesz jakiś "layout.html" w który będą wstrzykiwane odpowiednie widoki dodatkowe - layout.html to będzie po prostu zwykły dokument html, a podwidoki to już konkretne elementy takiego layout, np. nawigacja, treść czy inne.