Wpis z mikrobloga

Cześć!

Kupiłem w ME kuchenkę indukcyjną z przedłużoną gwarancją. Kuchenka pękła samoistnie i chcę skorzystać z przedłużonej gwarancji. Jakie zdarzenie wg was wypełnia znamiona nieszczęśliwego wypadku i przypadkowego zdarzenia wg poniższych definicji:

nieszczęśliwy wypadek - nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, wskutek którego uszkodzeniu uległ ubezpieczony sprzęt, który w chwili tegoż wypadku był użytkowany w sposób zgodny z instrukcją obsługi;

przypadkowe uszkodzenie - uszkodzenie ubezpieczonego sprzętu w wyniku przepięcia prądu, szkody zalaniowej, lub uszkodzenie ubezpieczonego sprzętu wskutek nieszczęśliwego wypadku, powodujące zaprzestanie prawidłowej pracy lub przerwanie funkcji wskazanego w dokumencie ubezpieczenia sprzętu;


Głównie chodzi mi o to jak zdefiniować przyczynę zewnętrzną.

Przyznam się wam, że sprawa jest dość priorytetowa, gdyż zależy mi na ciepłym jedzeniu w domu ( ͡° ͜ʖ ͡°). Wybaczcie liczbę tagów.

Dziękuję wszystkim, którzy zdecydują się napisać za pomoc!

#prawo #agd #ubezpieczenia #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 8
@Skonfundowany: o kurna dobrze ze sie zglosiles bo pewnie zostalbys z reka w nocniku. Z wlasnego doswiadczenia wiem ze zwykle za przyczyne zewnetrzna uwaza sie "osobe trzecia". Czyli na przyklad jesli jakas obca osoba ci jebnie garnkiem i uszkodzi kuchenke. Ja pamietam ze w moim ubezpieczeniu telefonu mialem cos podobnego. I teraz tak:
1 mi upadl telefon i sie uszkodzil - nic nie oddaja
2 ktos mi wytracil telefon z reki
@karer: Na dokumencie mam napisane, że to polisa ubezpieczenia, a więc tak jak mówisz. Kwestia, żeby im teraz odpowiednio przedstawić co się stało i żebym nieopatrznie nie użył jakiejś prawniczej definicji, która wypaczy sens tego co się stało i pozwoli im na odmowę pomocy mi w tej sprawie.
Nie wiem czy ME przyjmie rękojmię na stłuczenie szkła - nie udowodnię, że pękło samo.


@Skonfundowany: w rękojmi najlepsze jest to, że nie będziesz musiał niczego udowadniać. Art. 556(2) kodeksu cywilnego:

Jeżeli kupującym jest konsument, a wada fizyczna została stwierdzona przed upływem roku od dnia wydania rzeczy sprzedanej, domniemywa się, że wada lub jej przyczyna istniała w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego.


Z prawniczego na polski oznacza to, że przypadku, gdy
Nie wiem czy ME przyjmie rękojmię na stłuczenie szkła - nie udowodnię, że pękło samo.


@Skonfundowany: to akurat bardzo latwo udowodnic. Stosuje sie do tego folie polaryzacyjne ktore pokazuja naprezenia materialu. Jesli okaze sie ze pekniecie przebiegalo w okolicy naprezenia materialu to mozna powiedziec ze pekniecie wystapilo w miejscu w ktorym material byl oslabiony a oslabienie materialu jest wada produkcyjna wiec jak najbardziej nalezy sie naprawa. Tak wiec gdyby sprzedajacy nie
@karer: @Xizor: dzięki Panowie za odpowiedzi! Na razie zadzwoniłem do ubezpieczyciela i powiedzieli mi, że zarejestrowali zgłoszenie i przyślą serwisanta na miejsce w ciągu dwóch dni roboczych. Zobaczymy jak sytuacja się rozwinie dalej. Jeszcze raz dziękuję!