Wpis z mikrobloga

#budostory - zdjęcia z historią

Jakiś czas temu zrobiłem mały cykl o ciałach wspinaczy spoczywających na stokach Mt Everestu. Potem jednak wybuchła cała afera z Tomkiem Mackiewiczem i Denisem Urubko i nie wypadało mi pisać. Teraz wracamy do tematu. Jedną z najstarszych ofiar góry jest George Mallory. Ten brytyjski nauczyciel historii i (w czasie wojny) oficer artylerii był jedynym Anglikiem, który wziął udział we wszystkich trzech brytyjskich ekspedycjach na Mt Everest w okresie 1921-1924. Mallory w 1924 dołączył do ekspedycji prowadzonej przez generała Geoffrey'a Bruce'a. George i jego partner Andrew Irvine opuścili 6 obóz 7 czerwca i potem w zasadzie już ich nie widziano (poza niejasnymi relacjami innych wspinaczy, którzy rzekomo widzieli sylwetki brytyjczyków na szczycie). Zginęli najprawdopodobniej 8-9 czerwca, czyli dokładnie 94 lata temu. Ciało Mallory'ego odnaleziono dopiero po 75 latach, w 1999 roku, na wysokości 8230 m. Było w doskonałym stanie. Liczne obrażenia świadczyły o upadku- George miał połamaną nogę i pęknietą czaszkę. Nie wiadomo do tej pory, czy para osiągnęła szczyt. Aparat Mallory'ego nie znajdował się przy jego ciele. Do tej pory cała sprawa ma sporo niejasności i niewyjaśnionych wątków. Wnuk nieszczęśnika, George Mallory II, wspiął się szczyt i zostawił tam zdjęcie swoich dziadków.

#wspinaczka #gory #fotohistoria #historiajednejfotografii #ciekawostki #himalaizm
Budo - #budostory - zdjęcia z historią

Jakiś czas temu zrobiłem mały cykl o ciałac...

źródło: comment_eaI2fgUeVhhHuSkSdmLWBFmtzLajOL2C.jpg

Pobierz