Wpis z mikrobloga

Chciałbym lapkowi dzieciaków dać drugie życie - czytaj dokupić #ssd i przenieś na niego system.
Jednocześnie chcę zostawić stary poczciwy i bezawaryjny #hdd 500gb na dane.

Moje pytanie do Was Mireczki (w sumie to 2 pytania):
- Jak przenieść system z dysku hdd na ssd? (mam oryginalny #windows10 i nie wiem, jaką metodą najprościej to zrobić? format? jakieś kopiowanie czy inne bzdety?)
- Jak zostawić fizycznie dysk hdd (w sensie w którym miejscu, bo wiadomo, że w jego miejscu będzie ssd) - obiło mi się o uszy, że w miejscu cd można to zrobić, ale nie wiem czy to prawda i niby jak miałby tam siedzieć?

Z góry dzięki wielkie za pomoc.

PS. laptop HP Pavilion VPCEB3M1E

#komputery #laptopy #hardware #kiciochpyta #informatyka
  • 4
@chozi Przenieść rzeczywiście najprościej Acronis TrueImage albo HDClone.

Co do pozostawienia fizycznie dwóch dysków to można kupić za paredziesiąt złotych kieszeń którą wrzuca się w miejsce CD/DVD i w tej kieszeni montuje się drugi dysk. Uwaga bo kieszenie są sprzedawane w dwóch wysokościach :)
@chozi
Na pytanie nr 1
Wiem że da się jakimś programem oficjalnym od M$ pobrać Windowsa w taki sposób że będzie już w nim zaszyty serial z twojego Windowsa
Na pytanie nr 2.
Tak umieścisz drugi dysk w miejscu cd romu, tylko musisz dokupić specjalna kieszeń. Najpierw jednak sprawdź czy twój nowy ssd wejdzie w mieście dysku starego a stary w cd room, czy nowy idzie na miejsce cd romu. Bo wtedy
@JoannitaPL @chozi

Gwoli ścisłośći:
ad 1. Narzędzie to można pobrać stąd: https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10 , pobrany tak system nie będzie jednak posiadał wbudowanego numeru seryjnego. Numer seryjny obecnie w większości przypadków jest zapisywany w tablicy SLIC w BIOSie (zauważ że nowe komputery nie posiadają naklejek z numerem seryjnym).

ad 2. Potrzebna kieszeń akurat będzie taka sama, niezależnie od tego gdzie dysk zostanie zamontowany. Dyski SSD 2.5" wymiarowo są takie same jak laptopowe ich odpowiedniki