Wpis z mikrobloga

#chmura #aws ##azure #devops #gcp
Szanowne mirki zbliżają się wakacje więc pora zrobić coś konstruktywnego. Chciałbym zmienić dość mocno kierunek mojej kariery. Ostatnio napaliłem się na chmury. To co tam się wyprawia jest po prostu genialne! Chciałbym zostać DevOps'em.

Mój plan junior junior DevOps w ciągu 2 lat.
W ciągu 5 lat DevOps pełną gębą.

Chciałbym się skupić tylko na chmurze Amazona.

Problem jestem zielony jeśli chodzi IT. Nigdy nic sam nie robiłem. Nie mam studiów.

Doradźcie jaką umiejętność najpierw zdobyć (tak oczywiście googlowanie) ale najpierw muszę wiedzieć co googlić.

Jak żyć od czego zacząć?

#programista15k #administracja (oczywiście administracja serwerami ;-) ) #it #kiciochpyta #zalesie #pytaniedoeksperta ( #spamtagami )
  • 19
wakacje wiele korpo szuka pomocy na krótki okres , mozesz sie zalapac, to fajne doświadczenie


@mmichal: Fajny pomysł! Dzięki.

raczej skrypty , bash, python, ansible samo programowanie nie jest, ale warto znać postawy


@mmichal: No to już mam pierwsze tropy, stokrotne dzięki!
@pawelwow1: Odpal sobie rok próbny na AWS i spróbuj po kolei : postawić virtualke i wystawić na świat, dodać certyfikaty, skonfigurować load balancer, potem pobawić się S3, ogarnąć aws-cli. Ze skryptów jak koledzy piszą - python/bash ansible; do przeczytania terraform. Do cloudformation już raczej free tier nie wystarczy, ale też warto poznać. Do wszystkiego oczywiście role, grupy, uprawnienia i automaty (jak ansible) bo to głównie z tym będziesz miał do czynienia.
@pawelwow1: https://github.com/kamranahmedse/developer-roadmap zobacz sobie to.

IMO python, bash, ansible, terraform to must have jak chcesz być devopsem. Do tego teraz wszędzie Kubernetes. No i jako ze devops to Dev plus ops to fajnie byłoby znać język w którym programuje development. Jak firma robi apki w Javie to fajnie byłoby ja znać i mieć doświadczenie jako programista. Do tego musisz znac system budowania, który wykorzystują deweloperzy, np. Maven. Jakieś toole do ci
@pawelwow1: nie rób sobie celu niemożliwego bo nie podołasz. Zrób coś co wiesz że dasz radę.

I pamiętaj że chmura to praktycznie brak administracją serwerów. Nie trzeba ich paczować czy sama ich konfiguracja jest minimalistyczna. Jak jest nowy kernel czy pacze to ubijasz instancje i wstaje nowa piękna pachnąca i z paczami.

#aws i grupy autoskalujące robią robotę.
postawić virtualke


@maque: hue hue hue, bo nie znajdzie tego w menu :) instancję lub "ecedwójkę" :)

Jak bym spróbował od prostego nginx w ec2,
* nginx ma wstawać sam razem z odpaleniem instancji (czyli instaluje i konfiguruje się sam)
* polisa i rola aby pobierał statyczną stronę (lub jakieś php) z S3
* wpięcie w loadbalancer
* grupa autoskalująca np dodaje nowy serwer jesli cpu > 20%

Taki bardziej z
Nie trzeba ich paczować


@mmichal: WAT? Jak to nie trzeba paczować? Chmura nie jest uniwersalną odpowiedzią na wszystko. Musisz mieć poprawki bezpieczeństwa obojętnie czy masz ec2, czy kubernetesa czy zwykły serwer. Chmura nie zrobi tego za Ciebie.
@yggdrasil: mam wszystko w kodzie, IaC w terraformie, ami mam zaszyte jako najnowsze, wystarczy ze ubiję instancję to wstaje najnowsza, w userdata skryptach mam update tych rzeczy których nie ma w obrazie czyli yum update lub apt-get upgrade, dzięki temu całe paczowanie odbywa się przez grupę auto skalującą, dodaje parę instancji, czekam aż się wepną w LB i zdejmuje parę, aws sam usunie te najstarsze