Wpis z mikrobloga

#nauka #ksiazki #programowanie #naukaprogramowania #czytajzwykopem

Witajcie postanowilem troche was wykorzystac :)

Zrobilem sobie podsumowanie metod nauki ktore opisal Radek Kotarski w swojej ksiazce: Włam się do mózgu

Może komuś sie przyda:

- Pytaj dlaczego coś jest jak jest i szukaj odpowiedzi na te pytania.
- Łącz zdobyte informacje z tymi które już posiadasz, ale nie szukaj zbyt głęboko żeby się nie przeciążyć.
-
- Od razu wcielaj teorie w praktykę, nawet jeżeli wymaga to symulowania robienia czegoś. W te sposób utrwalasz ślad w pamięci.
-
- Co jakiś czas (np. po zakończeniu jakiegoś rozdziału) sprawdzaj swoja wiedze prostymi testami. Wydobywanie informacji utrwali ślad w pamięci. Naturalnie jeżeli nie znasz odpowiedzi na jakieś pytanie to się z nią zapoznaj. Czasami samo przygotowanie testu utrwala informacje.
-
- Przy dużej ilości materiału warto testować się metoda fiszek/karteczek. Na jednej stronie jest pytanie na drugiej odpowiedz. Zrób sobie pojemnik z przegródka na fiszki gdzie z jednej strony będą te na które nie pamiętasz jeszcze odpowiedzi a z drugiej te na które znasz odpowiedz. Gdy wszystkie karteczki przejdą do przegródki „wiem” odczekaj kilka dni i powtórz test. I tak do 5 razy :-)
-
- Rozkładaj naukę w czasie, zapominanie jest twoim sprzymierzeńcem. Przypominanie sobie po jakimś czasie daje sygnał dla mózgu ze ta informacja jest ważna i należy ja utrwalić w pamięci.
-
- Rob własnoręczne podsumowania materiału, podobne do tych jakie robi się na sprawdzany w szkole :-)
-
- Nie ucz się blokowo, ucz się materiału na przemian. Zamiast uczyć się rozdział po rozdziale, gdy tyko znuży cię jakieś zagadnienie przejdź do innego. W ten sposób utrzymujesz stale zainteresowanie mózgu tym co robisz.
-
- Nie przepisuj w podsumowaniach na ślepo z książki. Nic to nie da. Przefiltruj najważniejsze pojęcia i zapisz je w sposób w który ty je rozumujesz.
-
- Ucz się z myślą ze twoje podsumowania i notatki będziesz musiał przedstawić komuś innemu. Czytaj na glos to co napisałeś, ile razy łapałeś się na tym ze cos wiesz ale nie potrafisz tego wytłumaczyć :-)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  • 6
@Tajemniczy_Matador: Fakt, kiedyś w jednym projekcie w ciągu dnia poznałem tyle nowych rzeczy, że faktycznie fizyczny ból głowy się pojawił. Zdecydowanie nie polecam przeciążania, już lepiej zrobić jakieś większe przerwy, choć nie zawsze jest wybór (np. w delegacji gdy jest określony czas na dogranie specyfikacji).

Łącz zdobyte informacje z tymi które już posiadasz, ale nie szukaj zbyt głęboko żeby się nie przeciążyć.


Można do tego dodać jeszcze mapy myśli, choć w