Wpis z mikrobloga

Zagadka z konkursu matematycznego w liceum:

Na targu znajdują się trzy papugi
Jedna zawsze mówi prawdę, druga zawsze kłamie, trzecia jest losowa (niewiadomo czy mówi prawdę czy kłamie). Nie wiadomo która jest która. Każdej można zadać jedno pytanie, na które można uzyskać jedynie odpowiedź tak/nie (zaprzeczenie/potwierdzenie). Każdej można zadać inne pytanie. Papugi są wszystkowiedzace.
Jakie zadać pytania żeby ustalić która jest która.

#matematyka #zagadka #kiciochpyta #programowanie
  • 57
@Brrrraaa: I-sza papuga: Czy papuga nr 2 czasami kłamie?
II-ga papuga, czy papuga nr 1 skłamała
III-cia papuga. Czy papuga nr 2 skłamała?

Coś takiego wymyśliłem. Nie wiem czy tak może być, ale to zadanie jest wariacją o zagadce o dwóch braciach i dwóch drogach.
@Brrrraaa: Wydawało mi się, że mam rozwiązanie, ale jednak nie do końca rozumiem jak papugi mogą wiedzieć wszystko, gdy jedna z nich jest losowa. Co w takim razie odpowiedzą te wszechwiedzące papugi jak spytam je o to co na dane pytanie powie ta losowa?
@Borysk5: ale jak tagujesz #programowanie to ta zagadka jest bez sensu. Jeśli coś jest losowe to jak zapytasz papugę nr 1 (załóżmy, że to ta co mówi prawdę) czy papuga np. 3 (ta losowa)) mówi prawdę to masz sprzeczność. Nie da się odpowiedzieć na to pytanie.
@kolnay1: bo ta papuga która różnie odpowiada ma dwie różne możliwośći. Układ prawda-niedorobiona ale tym razem mówiąca prawdę-fałsz jest inny niż niedorobiona ale tym razem mówiąca prawde-prawda-fałsz i musimy je rozróżnić