Wpis z mikrobloga

Wbijam niedługo na jednoosobową działalność gospodarczą i dla mnie to czarna magia.

Ogólnie bede pracowac dla jednego pracodawcy i wystawiać mu co miesiąc faktury. Od 1 sierpnia mam tak zacząć więc wcześniej robię firmę w mbanku i tyle, pierwszy hajs z nowej umowy dostane we wrzesniu to jak jest z opłaceniem ubezpieczenia teraz na ten miesiac? Dopiero po zapłaceniu we wrzesniu bedzie?

No i po zalozeniu np. przez mbank musze firme zglosic do zus czy jak to jest? No i czy poleca ktos jakas e-ksiegowosc? Byle by wszystko latwo mozna bylo ogarnac

#programista15k #ksiegowosc #pracbaza
  • 25
@crine ja używam i infakt do księgowości . ZUS nie placi się z góry tylko za poprzedni miesiąc. W infakcie założą ci też firme gratis i zajmą się zusem. Potem jak coś jeszcze nie będzie podobać to możesz odejść od nich . Ale wsumie przydaje się pomoc co jakiś czas ;)
@crine no ale mBank to chyba tylko konto firmowe, a firmę musisz założyć sam. I jakąś księgowość mieć, samemu lub komuś zlecić, Zusy ogarniać.

Nie jest chyba dobrze że idziesz na taki układ z pracodawcą, a nie wiesz jak to działa do końca.
@crine: ubezpieczenie zdrowotne płacisz za miesiąc, niezależnie, kiedy rozpocząłeś działalność, natomiast składki społeczne i na Fundusz Pracy odprowadzasz proporcjonalnie w stosunku do ilości dni w pierwszym miesiącu, w którym już działała firma.
Ubezpieczenie płacisz do 10. dnia następnego miesiąca.
@crine: mbank założy ci konto firmowe, zarejestruje firme, zgłosi do zusu
to bardzo proste

Jeśli zamierzasz wystawiać tylko 1 fakturę szefowi za prace i nie robić jakiś optymalizacji podatkowych typu wrzucanie wszystkiego w koszty, firmy i odliczenia, to rób sam, bo zajmie ci to 5-10 minut miesięcznie, szkoda kasy na księgową w takiej sytuacji
@crine: na stronie mbanku naprawdę wszystko jest wyjaśnione... nawet filmiki są pokazujące jak to wszystko wygląda
ale tak, będziesz miał wszystko wyliczone na koniec miesiąca tylko klikniesz i urzędy otrzymają kasę
@crine: zaliczkę na podatek dochodowy płacisz do 20. dnia następnego miesiąca - po okresie - miesiącu lub kwartale, w zależności, jak się rozliczasz (jeśli wypada dzień wolny od pracy, to w następny pierwszy pracujący - podobnie z ZUS). Po zakończeniu roku, do 30 kwietnia rozliczasz PIT - jak miałeś na etacie, tylko tą część dochodu, którą osiągnąłeś z własnej działalności musisz wykazać sam - z bilansu, bo PIT-11 od pracodawcy z
Przy składaniu wniosku CEDIG-1 (bo na tym polega założenie firmy) można podać datę rozpoczęcia działalności różną od daty złożenia wniosku.
Nie wiem, jak to wygląda w mBanku.

ZUS płacisz od dnia rozpoczęcia działalności, więc jeśli na wniosku składanym w lipcu zadeklarujesz, że rozpoczynasz od 1.08, to zaoszczędzisz na lipcowym ZUSie, a pierwszą składkę (czyli za sierpień) zapłacisz do 10.09.