Wpis z mikrobloga

Tak mnie teraz naszło, a nie mam chwili na drążenie w niecie. Czy przyciąganie słoneczne sprawia, że orbity ciał niebieskich się zmieniają/kurczą czy przez te mld lat się w jakiś stopniu skurczyły zmieniły. Logika mi mówi że się kurcza, kiedyś też widziałem ciekawa wizualizacje grawitacji gdzie oczywiście ciało krążące zawsze dolatywały do środka, ale w kosmosie może być wszystko inaczej, jak jest?
Mam nadzieję że dobrze się określiłem o co mi(dla mnie) chodzi.
#kosmos #nauka #pytanie
  • 8
nie.
Orbita jest stała ponieważ ciało (np Ziemia) ma swoja prędkość i porusza się do przodu z grawitacja słońca zakrzywia ten ruch i dlatego krąży wokół niego. orbita by się zmniejszy gdyby coś wyhamowało dane ciało.
To tak na szybko. temat jest na pewno bardziej złożony.
@moris93: Ta wizualizacja to pewnie jakaś piłka krążąca po lejku i zataczająca coraz mniejsze kręgi, co?
Zauważ, że na takim modelu występuje tarcie o powierzchnię i opór powietrza hamujące "satelitę", przez co nie jest w stanie utrzymać "prędkości orbitalnej".
W przestrzeni kosmicznej nic planet nie hamuje, więc cały czas utrzymują prędkość wystarczającą do zrównoważenia przyciągania Słońca.
Z kolei ISS krążąca wokół Ziemi musi co jakiś czas odpalać silniki żeby odzyskać niewielkie
@moris93:

Ziemia i słońce, krążą wokół wspólnego o środka mass.

Masa Słońca zmniejsza się o około 4 mln ton na sekundę, co odpowiada energii, jaką Słońce produkuje w wyniku reakcji termonuklearnych. Kolejne parę milionów ton traci poprzez wiatr słoneczny i emisję innych cząstek. Jednak nawet po dwóch miliardach lat straty te wynoszą jedynie jedną dziesięciotysięczną masy Słońca.
Względna zmiana odległości Ziemi od Słońca jest tego samego rzędu. Sytuacja stanie się bardziej
@moris93: Orbity same z siebie się nie kurczą (pomijając ubytek masy Słońca), ale faktycznie zmieniają swój kształt w sposób cykliczny. Orbita Ziemi - na przykład - jak wiadomo jest eliptyczna, ale jej eliptyczność zmienia się od bardziej okrągłej do bardziej wydłużonej. Nie przytoczę teraz z pamięci dokładnych danych, ale taki okres to chyba około 2.5 miliona lat. Dzieje się tak pod wpływem grawitacji dużych planet, zwłaszcza Jowisza. To tak na szybko,