Wpis z mikrobloga

Trzydziesty Szósty Prezydent USA – Lyndon Baines Johnson
Ur. 27 sierpnia 1908 w Stonewall, Teksas, zm. 22 stycznia 1973 tamże
Okres urzędowania: 22 listopada 1963 – 20 stycznia 1969
Partia: Demokratyczna

1. Był najstarszym z pięciorga dzieci Samuela Ealy Johnsona i Rebeki Baines Johnson. Jego ojciec przez 11 lat był członkiem stanowej legislatury Teksasu, jednak stracił sporo pieniędzy na spekulacji bawełną, w związku z czym rodzina Johnsonów żyła bardzo skromnie. Przyszły prezydent ukończył Southwest Texas State Teachers College i przez cztery lata pracował jako nauczyciel, m.in. w szkole dla meksykańskich dzieci w mieście Cotulla, a także w liceum w Pearsall.
2. W 1931 roku, z rekomendacji ojca, dostał posadę asystenta u kongresmena Richarda M. Kleberga. Sześć lat później Johnson sam został kongresmenem, zaś w 1949 roku – senatorem ze stanu Teksas, po bardzo kontrowersyjnych wyborach w 1948 roku; Johnson wygrał mandat przewagą zaledwie 87 głosów przy ogólnej liczbie 988 295 głosujących – jego przeciwnicy oskarżali go o fałszerstwa wyborcze, których miał dopuszczać się m.in. szef jego kampanii, John B. Connally, przyszły gubernator Teksasu – ten sam, który został ranny w zamachu na prezydenta Kennedy’ego.
3. W 1934 roku poślubił Claudię Altę „Lady Bird” Taylor (1912-2007) – para miała dwie córki, które nazwała wg klucza inicjałów LBJ: Lynda Bird (ur. 1944) oraz Lucy Baines (ur. 1947). Prezydent nazwał w ten sposób również swego psa (Little Beagle Johnson), zaś inicjały LBJ zdobiły jego spinki do mankietów, popielniczki, ubrania czy ręczniki.
4. W grudniu 1941 roku, trzy dni po ataku na Pearl Harbor, jako rezerwista (i kongresmen) dostał powołanie do czynnej służby w US Navy. 9 czerwca 1942 roku wsiadł na pokład bombowca B-26 o nazwie Wabash Cannonball, biorącego udział w akcji bombardowania terenów Nowej Gwinei, jednak tuż przed startem udał się do toalety i ostatecznie znalazł się na pokładzie innego bombowca biorącego udział w akcji. Wizyta „za potrzebą” uratowała życie przyszłego prezydenta – Wabash Cannonball tamtego dnia rozbił się na wodach Pacyfiku, pociągając za sobą życie całej załogi.
5. Był bardzo wpływowym senatorem – szybko wyrósł na jedną z najważniejszych postaci w partii, w latach 1951-1953 pełniąc rolę whipa (osoby odpowiedzialnej za utrzymanie dyscypliny partyjnej). W latach 1953-1955 pełnił już funkcję lidera senackiej mniejszości, zaś od 1955 roku, po przejęciu władzy w senacie przez demokratów – lidera większości.
6. W 1960 roku, po pewnym zdobyciu nominacji w wyborach prezydenckich, John Kennedy dość niespodziewanie zaproponował Johnsonowi start u swego boku jako kandydat na wiceprezydenta – zdaniem ekspertów zrobił to z grzeczności i nie spodziewał się akceptacji tej oferty ze strony LBJ (JFK preferował raczej senatorów Stuarta Symingtona i Henry’ego Jacksona). W trakcie swojej krótkiej prezydentury, Kennedy trzymał wiceprezydenta na bocznym torze – np. w trakcie kryzysu kubańskiego Johnson nie brał udziału w spotkaniu, na którym zapadła ostateczna decyzja o amerykańskim stanowisku w tej kwestii.
7. Po zamachu na JFK, 22 listopada 1963 roku, Lyndon B. Johnson złożył przysięgę prezydencką na pokładzie Air Force One, stojącego na lotnisku Love Field w Dallas. Ceremonię prowadziła sędzia Sarah T. Hughes; ponieważ na pokładzie samolotu nie znaleziono Biblii, Johnson przysięgał na katolicki modlitewnik.
8. Mierzący 192 cm wzrostu (drugi po Lincolnie najwyższy amerykański prezydent) LBJ lubił stawać bardzo blisko swojego rozmówcy, którego chciał przekonać do własnego zdania, patrząc na niego z góry – ten sposób perswazji zyskał nazwę The Johnson Treatment.
9. W 1964 roku wywalczył drugą kadencję, z łatwością pokonując w wyborach prezydenckich kandydata republikanów, Barry’ego Goldwatera. Johnson był bardzo aktywnym prezydentem – poza zwiększeniem amerykańskiego zaangażowania w Wietnamie, doprowadził do uchwalenia pakietu ustaw zwanego The Great Society (Wielkie Społeczeństwo), obejmującego m.in. programy zdrowotne Medicare i Medicaid, program ochrony środowiska, ustawy dot. praw człowieka (m.in. walczące z dyskryminacją na tle rasowym) czy ustawy dot. praw konsumentów.
10. Zrezygnował ze startu w wyborach prezydenckich w 1968 roku (dokończył mniej niż połowę kadencji Kennedy’ego, więc miał prawo ubiegać się o kolejną elekcję) – po części ze względu na słabe notowania w sondażach (spowodowane głównie wojną w Wietnamie), ale również przez zły stan zdrowia. Po zakończeniu prezydentury przeniósł się na swoje ranczo w Teksasie (nazwane – a jakże – LBJ Ranch), gdzie zmarł na zawał serca w wieku 64 lat.

*

W poprzednich odcinkach:

1. George Washington
2. John Adams
3. Thomas Jefferson
4. James Madison
5. James Monroe
6. John Quincy Adams
7. Andrew Jackson
8. Martin Van Buren
9. William Henry Harrison
10. John Tyler
11. James K. Polk
12. Zachary Taylor
13. Millard Fillmore
14. Franklin Pierce
15. James Buchanan
16. Abraham Lincoln
17. Andrew Johnson
18. Ulysses S. Grant
19. Rutherford B. Hayes
20. James A. Garfield
21. Chester A. Arthur
22. & 24. Grover Cleveland
23. Benjamin Harrison
25. William McKinley
26. Theodore Roosevelt
27. William Howard Taft
28. Woodrow Wilson
29. Warren G. Harding
30. Calvin Coolidge
31. Herbert Hoover
32. Franklin Delano Roosevelt
33. Harry S. Truman
34. Dwight D. Eisenhower
35. John Fitzgerald Kennedy

*

Pod tagiem #prezydenciusa będę co jakiś czas wrzucać mniej lub bardziej znane ciekawostki dotyczące prezydentów Stanów Zjednoczonych - w kolejności urzędowania, po 10 ciekawostek na głowę.

Jeśli znacie jakieś ciekawostki dotyczące prezydentów USA, o których traktują moje wpisy, to zachęcam do publikowania ich w komentarzach.

#historia #usa #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu
Wariner - Trzydziesty Szósty Prezydent USA – Lyndon Baines Johnson
Ur. 27 sierpnia 1...

źródło: comment_MPLofHPZt8sjULW2B6n1nKVRbqSMWotb.jpg

Pobierz
  • 16
@Wariner:
11. W 1957 roku po wystrzeleniu pierwszego sztucznego satelity (Sputnik) przez ZSRR, będąc senatorem bardzo mocno naciskał na Eisenhowera i jego administrację o zrewidowanie doktryny obronnej USA. Rakieta R7 mogła przenosić głowice jądrowe, a USA nie była wstanie się przed tym obronić.
12. Po blamażu z wystrzeleniem rakiety Vanguart (nazwanej przez prasę Kaputnikiem) przekonywał Eisenhowera do wydania zgody na następny start rakiety zespołowi von Brauna.

Życiorys trochę przypomina Franka Underwooda
@Wariner: Jeśli chodzi o przesłanki wskazujące na udział LBJ w zabójstwie Kennedy'ego, to parę ich jest. Niektóre słabsze, niektóre mocniejsze: 1) Teksas, czyli jego rodzimy stan jako miejsce zabójstwa, 2) niespodziewane przyjęcie propozycji VP przez Johnsona w prawyborach, 3) plany Kennedy'ego co do wycofania żołnierzy USA z Wietnamu - Johnson niedługo po objęciu fotela prezydenckiego zwiększył amerykański kontyngent, 4) podejrzenia Jackie Kennedy i jej relacja o zachowaniu Johnsona po zabójstwie, no