Wpis z mikrobloga

Człowiek jest niewolnikiem swoich potężnych instynktów, które utrwalały się w genotypie przez ponad 3 miliardy lat. Niby zdaje sobie sprawę, że żyje na kawałku kurzu, który krąży wokół jednej z miliardów gwiazd naszej galaktyki, która zresztą jest przeciętną z setek miliardów galaktyk we wszechświecie. Niby sobie zdaje sprawę, że te jego 60-70 lat jest niczym wobec 14 miliardów lat, które minęły od początku wszechświata i trylionów lat, które jeszcze będzie trwał. A jednak te prymitywne instynkty każą mu wstać codziennie rano z łóżka, przetrwać każdy syf, który go spotka, pchać to życie do przodu. Oczywiście są wyjątki w postaci samobójców itp., jednak to promil.

#przegryw #depresja #tfwnogf #zwiazki #stulejacontent #niebieskiepaski #rozowepaski #przemyslenia #filozofia #filozofiadlajanuszy #zalesie #gownowpis
  • 49
@EmbraceTheEndlessVoid: Dokładnie z takiego założenia wychodzę. Biorę na swoje barki brzemię bezdzietnego życia, aby oszczędzić egzystencji moim dzieciom, a w długoterminowej perspektywie nawet setkom pokoleń w przód, które mógłbym zapoczątkować. Niektórzy mówią, że takie życie to egoizm, ja uważam wręcz przeciwnie, posiadanie dzieci, żeby samemu czuć się lepiej jest egoizmem.
@ZjadaczTrujki: Mozna tez wstac z wlasnej woli, zrobic sobie pysznej kawy, wyjsc z nia do pobliskiego parku, cieszyc sie ladna pogoda, zrobic wysmienite sniadanie i przyjemnie oraz z wlasnej woli przezyc ten dzien, a pozniej nastepny i kazdy inny ()
Na wszystko jest rozwiazanie ;)


@Lanhiex: to jakie rozwiązanie masz na to, że mam już dosyć być człowiekiem na tym świecie, obiektywnie już nie chcę, jednak jestem tu uwięziony

Praca? Czas zajac sie czyms co Cie realnie interesuje


i umrzeć z głodu? niezbyt bawi mnie spędzanie 8h dziennie w pracy, ale jako niewolnik muszę to robić
@EmbraceTheEndlessVoid Nie sadze zeby to byla obiektywna opinia. Ba, odwaznie stwierdze, ze nikt nie chce umrzec, ludzie chca zycia innego niz maja, bo to obecne ich przytlacza/frustruje/denerwuje/smuci. Da sie zarabiac na pasjach, powiedz co lubisz robic a znajde Ci zawod w ktorym moglbys pracowac
@ZjadaczTrujki Skoro to mechanizmy zakorzenione od miliardow lat, to naukowcy pewnie juz zrobili badania ktore potwierdzaja te teze, a Ty pewnie chetnie je podlinkujesz? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Depresja jest skutkiem rozwoju naukowego, na to tez pewnie sa badania? A tak w ogole, to ktore odkrycia naukowe tak nagle spowodowaly depresje? Bo aktualnie nie ma nic nowego, polepszane sa tylko stare wynalazki. I gdzie Twoim zdaniem jest miejsce
Nie sadze zeby to byla obiektywna opinia


@Lanhiex: to niestety jest obiektywna opinia, jeżeli ktoś potrafi szerzej spojrzeć na rzeczywistość, to dostrzeże jej niedoskonałości

ja nie chcę być częścią takiej rzeczywistości, po prostu
@EmbraceTheEndlessVoid Wiele osob widzi niedoskonalosci zycia, one byly, sa i beda, nie ma w tym nic dziwnego. Jesli nie ma na tym swiecie nic idealnego, to dlaczego zycie mialoby takie byc? Dlaczego przeszkadza Ci niedoskonalosc zycia? To Cie boli, kierujesz sie uczuciem, a wiec Twoja opinia nie jest obiektywna. Dlaczego nie zmienisz rzeczywistosci na taka, ktora Ci odpowiada, tylko chcesz to konczyc? Idac na latwizne tylko pokazujesz niedoskonalosc zycia, a przeciez moglbys
@Lanhiex: Oczywiście, proszę bardzo:

Mechanizmy obronne – pojęcie wprowadzone przez twórcę psychoanalizy, Zygmunta Freuda i przejęte przez współczesną psychologię. Oznacza metody radzenia sobie z wewnętrznymi konfliktami w celu ochrony osobowości (ego), zmniejszenia lęku, frustracji i poczucia winy. Na ogół są one nawykowe i nieuświadomione.


Racjonalizacja:

Racjonalizacja (od łac. ratio, rozum) – w psychologii jeden z mechanizmów obronnych – pozornie racjonalne uzasadnianie po fakcie swoich decyzji i postaw, kiedy prawdziwe motywy pozostają
Dlaczego nie zmienisz rzeczywistosci na taka, ktora Ci odpowiada, tylko chcesz to konczyc? Idac na latwizne tylko pokazujesz niedoskonalosc zycia, a przeciez moglbys je tak ulepszyc


@Lanhiex: już nie mam w sobie żadnych uczuć, zdałem sobie sprawę czym jest ten świat, niczego w nim nie zmienię, bynajmniej nie interesują mnie zmiany materialne, cały świat materialny nie ma dla mnie wartości, jest tylko ulotnym złudzeniem, liczą się ludzie, świadome istoty, to jest
@ZjadaczTrujki: Ale Ty mi tylko przedstawiles mechanizmy obronne, ale nie udowodniles, ze czlowiek uzywa ich do wyparcia depresji ktora jest w nas zakorzenionia. Idac tym tropem, wszystko jest zludna projekcja, bo wszystko jest bezsensowne ale czlowiek w obronie przed prawda wmawia sobie, ze tak nie jest. Nie ma potwierdzienia Twojej tezy, jest potwierdzenie mozliwosci. Przykro mi, ze tak postrzegasz swiat. Zastanawia mnie, czy to przyczyna ciezkiego zycia, czy moze pewne procesy