Wpis z mikrobloga

Koledzy, nie potrafię sobie poradzić z prostym wydawałoby się podłączeniem żyrandola :(
Od góry, nad kostką od lewej są trzy przewody:
- czarny
- niebieski
- brązowy

Pod kostką:
- niebieski
- zolto-zielony
- brązowy

I niestety, przy takiej konfiguracji musi przeglądać mirkoblog przy świeczkach. A chciałoby się trochę odrobiny luksusu...
Czy pomożecie i powiecie jak te kabelki poprzekładane, aby somsiad widzial, co robimy z żonką?
#elektryka #kiciochpyta
scorcher - Koledzy, nie potrafię sobie poradzić z prostym wydawałoby się podłączeniem...

źródło: comment_7OHSqBjdyRZca9rZtmwhEXMjxiN1Vw2C.jpg

Pobierz
  • 16
Podłączyłem podobnie do tego co było wcześniej, z tym że poprzednio były tylko dwie żyły wychodzące a teraz mam trzy.
Wczesniej od lampy miałem tylko brązowy i niebieski.
Zaraz sprawdzę i jak mnie nie jeb... to dam znać
@mohawk Wyłącznik mam tylko on/off, jeden przycisk. Tak domyślałem się, że wcześniej musiałby być dwie żarówki, a po zmianie żyrandola na taki z jedną, właściciel jakoś to połączył. Ja mam teraz taki układ jak na zdjęciu.
@soadfan a co z tym czarnym z sufitu?
@scorcher: W zależności od układu sieciowego jaki oferuje twój dostawca, masz dwie opcje:
1. Podłączyć żyrandol w układzie z zerowaniem (przewód ochronny i neutralny od żyrandola podłączyć wspólnie z przewodem zerowym z instalacji - niebieski). To tylko i w przypadku, gdy łącznik przerywa fazy i układ to TN.
2. Wymienić żyrandol na taki w drugiej klasie ochronności w przypadku układu sieci TT.

Jak czytam, że zielono-żółty masz zabezpieczyć (zaizolować) to mam