Wpis z mikrobloga

Zainstalowałem dziś #linux mint i mam problemy z #python . Na dysku mam 3 wersje python. Jezeli bedę chciał zainstalować jakiś moduł, to jaką komendę mam wprowadzić w terminalu? Czy wpisanie sudo apt install python-pip sprawi, że z pip będzie mógł korzystać tylko python 2?
  • 18
  • Odpowiedz
@rudeposter: @Kryspin013: Od razu zaznaczam, ze nie mialem wczesniej stycznosci z linuxem, wiec to dla mnie czarna magia. Czy pip3 nie będzie instalował dla domyślnego pythona 3 (czyli w tym przypadku 3.6.5)? Jak w konsoli wpisuję python3 -V to pojawia się Python 3.6.5, a dopiero po wpisaniu python3.7 -V pokazuje najnowszą wersję, czyli Python 3.7.0.
  • Odpowiedz
@Griffith: jak doinstalowałeś pythona 3.7 to powinieneś używać pip3.7. No co zrobisz, linux jest upośledzony i ciągle się opiera w wielu miejscach na pythonie 2, przez co nie można go wywalić w cholerę.
  • Odpowiedz
@Griffith: Tak w zasadzie nie rozumiem dlaczego aż tak bardzo zależy ci na konkretnej wersji pythona. Wszystkie "trójki" pythona są ze sobą kompatybilne. Nieważne czy uruchamiasz kod na python 3.4, 3.5 czy 3.7 powinien on wykonywać się tak samo. Całe oprogramowanie dla pythona 3 jest dystrybuowane ogólnie dla pythona 3 - nie dla konkretnej wersji. Python3 to tylko interpreter.

Jak nie masz realnie żadnego powodu by korzystać z wersji 3.7 to
  • Odpowiedz
@mcnight95: @croppz:

to spróbuj pip3.7


Nie ma żadnego pip3.7. Korzystaliście wy kiedyś z pythona? xD

@croppz:

No co zrobisz, linux jest upośledzony i ciągle się opiera w wielu miejscach na pythonie 2, przez co nie można go wywalić w cholerę.


Pokaż jak świetnie sobie radzisz z shellem pythona na windzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Griffith: Od biedy możesz sobie nawet alias zrobić na konkretną wersję pythona. Wpisujesz sobie

alias python3='python3.7'


Jak chcesz żeby był ustawiony na stałe a nie tylko do jednego okienka terminala to dopisujesz to co wyżej w ~/.bash_aliases

Wtedy dla każdego nowego terminala nazwa python3 będzie wskazywała na polecenie python3.7
  • Odpowiedz
bash_aliases


@Griffith: Napisałem ci. To "~/.bash_aliases" jest pełna ścieżka. ~ oznacza odwołanie do katalogu domowego. Jak zrobisz w terminalu:

echo ~


to dostaniesz /home/[nazwa_użytkownika]

Więc "~/.bash_aliases" to po prostu "/home/$USER/.bash_aliases". A teraz jak taki plik zedytować. Albo wpisujesz w terminal:

nano ~/.bash_aliases


Albo dużo wolniej przez GUI. Wszystkie pliki w linuksie zaczynające nazwę od kropki są plikami ukrytymi. Aby zobaczyć ukryte pliki, odpalasz sobie przeglądarkę plików, wchodzisz w katalog domowy, i
  • Odpowiedz
@Formbi: Albo pierdyliard innych sposobów. Nie ma znaczenia tak naprawdę, jak ogarnie podstawy poleceń w bashu to będzie wiedział. Jak nawet nie umie poruszać się po katalogach za pomocą shella to na nic mu się nie przyda te ls -a ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 0
@karygodnykartofel właśnie dlatego zrobiłem altinstall na nowszej wersji. Czyli, żebym mógł zainstalować pip i inne moduły do najnowszej wersji będę potrzebować jakieś wirtualne środowisko? Ehh, nie mam na razie czasu na takie zabawy, będę używał w takim razie 3.6.5
  • Odpowiedz
  • 0
@karygodnykartofel Tak naprawdę nie potrzebuje jakiejś konkretnej wersji, bo dopiero się uczę pythona, ale chciałem od razu korzystać z najnowszej 3.7 i ogólnie mieć porządek w plikach. Jak zacznę się bawić w te virtual environments, to coś czuję, że zmodyfikuje tego globalnego pythona i będzie potrzebny kolejny format ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz