Wpis z mikrobloga

Przymierzam się do kupna nowego komputera. Nic wymagającego, do przeglądania internetu (wykop, social media, youtube, netflix, spotify, itp.), do tego jakieś programy biurowe typu Office, czasem jakaś prosta obróbka zdjęć w gimpie. Jedyna gra w jaką sobie czasem pogram z sentymentu to tibia. I to tyle. Z komputera będzie korzystało kilku domowników, tak więc będzie on często używany całą dobę. Obecnie zdarza się, że nie wyłączamy tego komputera nawet tygodniami. Obecnie mam od wielu lat biurowego HP na celeronie g630, 4gb, 500gb hdd, bez grafiki. Wystarczał ale już mocno muli od jakiegoś czasu. Więc żadnen potwór.
Czego wymagam? Stabilnej pracy przez kilka lat przy użytkowaniu jak wyżej. Dobrej jakości i żywotności. I żeby się nie grzało. Wolę jednak dopłacić i mieć coś lepszego czy z dłuższą gwarancją niż wybierać jakieś półśrodki. Ale też żeby nie przesadzić, że 3/4 potencjału tego sprzętu nigdy nie wykorzystam. Trochę poczytałem i parę komponentów wybrałem (proszę o opinię), a przy kilku potrzebuje pomocy w wyborze. A więc zaczynamy:
Procesor: i3 8100 (faworyt) czy może jednak Ryzen 5 2400G? Ryzen 3 2200G to już chyba za niska półka. Czy lepiej zaszaleć i brać i5 8400? Nie będzie to przesadzone?
Płyta: Jak i3 to coś na b360. Tylko pytanie ATX czy microATX? Jak microATX to chyba Gigabyte B360M D3H, ale za 20-50zł więcej mam takie ATX do wyboru: Gigabyte B360 HD3, MSI B360-A PRO lub ASRock B360 Pro4. Co będzie najlepsze?
Karta graficzna: raczej mi nie potrzebna do takich wymagań co?
RAM: 2x4gb, Pamięć Ballistix Sport LT, DDR4, 2x4GB, 2666MHz, CL16 może być? Albo G.Skill RipjawsV DDR4 8GB (2x4GB) 2400MHz CL15 XMP2 Red, HyperX 8GB (2x4GB) DDR4-2400 Non-ECC CL15 Fury.
SSD: ok. 250gb. 2,5" czy m.2? Są tanie m.2 w cenach podobnych do 2,5" ale nie wiem czy są lepsze. Bo inne popularne m.2 są drogie. Jak 2,5" to jaki? Są jakieś technologie TLC, MLC, ale nie wiele mi to mówi. I im dłuższa gwarancja tym lepiej.
HDD: 1tb. Polecana jest Toshiba p300. Czy szukać czegoś serwerowego skoro komputer ma działać całe dnie?
Zasilacz: bezpieczny, półmodularny, z małym zapasem gdybym chciał kiedyś wrzucić do tego komputera jakiś lepszy procesor, jakąś grafikę ze średniej półki, dysk i trochę ramu. Ale podkreślam, nie wrzucę tam żadnego potwora. Seasonic FOCUS Gold 450 (SSR-450FM) 80Plus Gold 450W wystarczy?
Obudowa: SilentiumPC Armis AR7 TG-RGB – podoba mi się i ma całkiem dobre opinie. Może być?
Cd-rom: ASUS DVD Recorder DRW-24D5MT/BLK/G/AS/P2G Sata Black BOX Power2Go 8
Rozumiem, że do procesora nie potrzebuje żadnego dodatkowego chłodzenia i wystarczy te co dostanę z prockiem?
Proszę o opinię i pomoc.
#pcmasterrace #pc #komputery #komputer #informatyka #it #technologia #pytanie #pytaniedoeksperta #kiciochpyta #pomocy #cokupic #pc
  • 2
@s_t_u_l_e_j: Tak, Pentium sorry.
Nie chce już reanimować tego 7 letniego sprzetu, wentylatory już piszczą (ten w zasilaczu też), ramu brakuje, hdd ma jakieś blędy w SMART. Buda pęknieta z przodu bo zamiast leżeć to stoi pod biurkiem i pare razy niechcący kopnąłem i się przewrócił. Mam trochę gotówki więc chce coś znów na 8-10 lat. Tym bardziej, że remont miałem i mam miejsce na budę na szafce, dlatego biorę taką