Wpis z mikrobloga

mam pytanie do wierzących w istnienie wolnej woli i wyznających Jahwe pod wieloma jego imionami (chrześcijanie, żydzi, muzułmanie) - jak to jest że skoro bóg wie wszystko co było, jest i będzie to ta wspomniana wolna wola istnieje - przecież bóg już zna waszą decyzję - czemu uważacie że świat nie jest zdeterminowany przez boga?


  • 13
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@tlaziuk: Jeśli by założyć, że Bóg istnieje poza czasem i po prostu ot tak widzi czas jak jakiś film i zna jego początek i koniec, to możnaby również stwierdzić, że zna nasze decyzje, ale nie ma to nic wspólnego z wolną wolą.

Dla mnie wolna wola oznacza przede wszystkim to, że po prostu myślę, podejmuje decyzję i w swoim własnym rozumie, zawsze mogę być wolny niezależnie od sytuacji w jakiej się
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Jeszcze sprostuje:
możnaby również stwierdzić, że zna nasze decyzje, ale jednocześnie nie ingeruję w naszą wolną wole.
@bachuxd: możnaby również stwierdzić, że zna nasze decyzje, ale jednocześnie nie ingeruję w naszą wolną wole.


rozumiem, jednak to oznacza że nasze decyzje są zdeterminowane a wolna wola to fikcja

zakładamy istnienie istoty wszechwiedzącej, która daje człowiekowi możliwość wyboru ale jednocześnie zna wybór
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tlaziuk: Nie. Załóżmy, że Bóg nie istnieje, ale jakiś naukowiec zbudował szklaną kulę, która pozwala mu zajrzeć w przyszłość i przykładowo taka szklana kula pokazuję mu że mnie jutro tir jebnie, bo zamulony wejdę na drogę. Czy to sprawi, że każdy jeden szczegół, który ostatecznie doprowadzi mnie do śmierci będzie tylko iluzją, czy może raczej wynikiem takich a nie innych decyzji.
@bachuxd czyli w przypadku szklanej kuli to moment w którym dowiadujemy się o śmierci sprawia że takowa nastąpi? czy szklana kula jest potrzebna żeby tir Cię jebnął?

nie zakładasz istnienia wolnej woli ani boga a jedynie szklanej kuli, w takim wypadku wg. mnie spojrzenie w przyszłość determinuje ją i każda decyzja która doprowadziła Cię do wpadnięcia pod tira została już uwzględniona we wróżbie
@bachuxd: @tlaziuk:

Najlepszy chyba jest przykład z twórcą gry (hipoteza symulacji ( ͡° ͜ʖ ͡°))

Bóg wie wszystko niczym twórca gry, zna wszystkie zdarzenia, wszystkie możliwe wybory i zakończenia - jednak to od człowieka(gracza) zależy wszystko jaką drogę podejmie i co będzie robił.

W ten sposób wszechwiedza Boga i wolna wola człowieka w żaden sposób się ze sobą nie kłócą.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
czy szklana kula jest potrzebna żeby tir Cię jebnął?

@tlaziuk: Istnienie szklanej kuli nie miałoby żadnego wpływu na moje życie, dopóki bym się o niej nie dowiedział, lub zaczął wierzyć w jej istnienie, lub też nieistnienie.

Ale to nie szklana kula wrzuciła by mnie pod tira.
@tlaziuk: @bachuxd okej, ale w takim razie jest to jedynie złudzenie wyboru, czyli bóg zna Twoją decyzję zanim ją podejmiesz

Jeśli czujesz się wolny, by zrobić to lub tamto, lub cos innego, to masz wolną wolę. Jeśli nie zaglądasz do "szklanej kuli", to niczym się nie sugerujesz, nie masz żadnej wiedzy, a więc NIC nie determinuje Twojego zachowania. Jesteś wolny i masz wolną wolę. Liczy sie Twoj standpoint. Twoja perspektywa, nie
@bachuxd jeśli istnieje poza czasem to w jaki sposób jego wszechwiedza nie wpływa na wolną wolę? co istnienie poza czasem ma do rzeczy skoro już mamy wszechwiedzę o tym co było jest i będzie? mam wrażenie że wiesz coś co wydaje Ci się zbyt oczywiste żeby o tym wspomnieć ale ja o tym nie wiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)