Wpis z mikrobloga

Po krótszej przerwie sprawdzenie działania bufora. Miałem epizod awarii, która wynikała z błędu montażu, pw jeśli ktoś myśli o założeniu to się podzielę info. Na 27-29 kg zasypu bufor rozgrzałem w sobotę do ok.80 st. C i dzisiejszego poranka było ok. 45 st. C. Było ogrzewane i używana CWU, na razie są 2 problemy:
- żeby grzały wszystkie grzejniki poprawnie muszę dolać parę L wody odpalić i wyłączyć pompę jak dojdzie do drugiego piętra, odpowietrzyć grzejniki i dopiero grzeje normalnie;
- przydałby się zawór, żeby odcinać wyjście na grzejniki i zasilać tylko CWU
Póki co oszczędność co najmniej 2-krotna jeśli chodzi o zużycie na dzień i chyba 3-krotna w kwestii roboczogodzin kotłowania.

@kurzi5 @dziecielinapala @kibiklops @Solitary_Man @OldNoob @Silikon @Serv_HVAC @anty-fronda @nintendo89 @kocha_to_poczeka @Juzef @kijek_samobijek @Basteq @jaceks653 @tRNA @rumun6925 @Trelik @Fafnucek @PanKracy582
#ogrzewanie #zima #smog
goothic - Po krótszej przerwie sprawdzenie działania bufora. Miałem epizod awarii, kt...

źródło: comment_s8voRTF1swMMhQCfH8mEy8mTgJqsM5y2.jpg

Pobierz
  • 17
@jaceks653: zawołam, jakie zużycie pelletu na dzień? Fajnie by było zejść do 30 kg węgla na 3 dni, ale na razie będę 2-gi raz pod rząd odpalał, więc zobaczymy na ile starczy. Bufor jest gdzieś do 30-40 st. C wychłodzony, więc od zera nie startuje i liczę na 90 st. C. Najgorzej, że na sterowniku ustawię wyjście z kotła max 70 st. C.
@jaceks653: Jak nie miałem bufora to potrafiłem nawet 25 kg węgla spalić dziennie, a dom 110 m2. Do kotła na pellet chyba nie ma sensu bufora? Pewnie jest ustawiana moc w zakresie do 24 kW?
@goothic właśnie uczę się wszystkiego, mam nadzieję że jeszcze zejdę że spalania. Mam zostawiony i podpięty stary piec na "wszystko, " . Mam sporo drzewa i mam nadzieję zaoszczędzić pellet przepalając w starym
@Silikon: trzeba będzie znowu całą wodę wylać, żeby taki zawór podpiąć? To mnie właśnie zdziwiło, że nie było żadnej mowy o zmianie naczynia wyrównawczego, na stronie czysteogrzewanie.pl jak czytałem o buforze pisali o konieczności montażu dużo większego, naczynie ma pojemność ok. 35-40 litrów, jedynie zmienili w nim odpowietrznik z automatycznego na fajkowy po wcześniej wspomnianej awarii.
@goothic: jak nie masz zaworów po drodze to cała woda do wylania.
przy buforze 1000L objętość naczynia powinna wynosić 40L ale należy doliczyć do tego instalacje i wyjdzie jakieś 45L ale objętości netto. Brutto naczynie powinno mieć minimum 60L ale lepiej kupić 70L.
@goothic: naczynie działa jak amortyzator. za małe naczynie spowoduje że podczas podgrzewania wody nie ma co odebrać narastającej objętości przez co nadmiar wylatuje rurą przelewową do kanału. Gdy woda stygnie objętość wody w układzie maleje i rury wypełniane są powietrzem a nie wodą.
@Silikon: hmmm, z tego co widzę to naczynie wzbiorcze jest podłączone przez pompę CO do bufora, a nie pompę kocioł-bufor. Gość od montażu powiedział, że jak nie będą grzały grzejniki u góry to mam dopuścić wodę, nie wspomniał jednak, że będę musiał jednocześnie je odpowietrzać, no i raczej nie miał na myśli dopuszczania wody codziennie, tylko 2/3 razy w sezonie. Od jutra spróbuję w ogóle wody nie dopuszczać i tylko odpowietrzać
@Silikon: po rozmowie z fachowcem padło stwierdzenie, że na zbyt wysokim biegu pompa chodzi i wywala wodę przez naczynie wyrównawcze. Teraz sprawdziłem i naczynie wzbiorcze ma 20L, po tym jak opisałem sytuację powiedział, żebym posprawdzał na najniższych biegach pompy i póki co jest to samo. Już mam upatrzony zbiornik 60L i zapewnienie, że jak dalej tak będzie to przyjedzie go zmienić, bo to "chwila roboty". Jest szansa, że to od pompy
@goothic: ja z fizyki za dobry nie jestem ale woda o objętości 1000lL podgrzana z temperatury od 10 do 90°C zmienia swoją objętość o około 4%. A więc naczynie zainstalowane w tej instalacji powinno tą objętość skompensować.
Więc jeżeli przybędzie nam około 40L wody to naczynie powinno być większe o wartość objętości dodatniej bo trzeba uwzględnić także pustkę powietrzną.