Wpis z mikrobloga

Nowy konkurent dla Golfa

Ostatnimi laty Koreańczycy robią bardzo ciekawe wozy, są nowoczesne i nie ustępują jakością samochodom europejskim lub japońskim. Niesamowite jest, jak szybko dogonili swoich konkurentów, zaczynając w latach 80. od licencyjnych wynalazków typu Kia Pride lub brzydkich własnych konstrukcji pokroju Hyundaia Pony, przez różne Lanosy i Espero, aż po Elantrę i Stingera. Razem ze Skodą i Dacią opanowały segment aut miejskich wyrzucając z niego Fiata. Teraz stać ich na własne centra R&D, zachodnich projektantów i inżynierów, więc w nasyconym europejskim rynku atakują segment zdominowany przez Volkswagena Golfa GTI: hot-hatche. Ciekawe, czy uda im się zdobyć przyczółek i utrzymać; w Polsce większość woli używane auto niemieckie niż koreańskie, więc mogą mieć ciężko, ponadto nówka z salonu nie ma rewelacyjnej ceny. Poniżej porównanie cenowe najseksowniejszych gorących hatchbacków, dane zaczerpnięte z oficjalnych stron producentów, koszt za podstawową wersję:

Hyundai i30N Performęs kosztuje 146 900zł (silnik 2.0 275KM, przyspieszenie do setki 6.1s)
Volkswagen Golf GTI, 129 050zł (silnik 2.0 245KM, 6.2s)
Volkswagen Golf R, 160 650zł (silnik 2.0 310KM, 4.6s)
Renault Megane R.S., 131 900zł (silnik 1.8 280KM, 5.8s)
Peugeot 308 GTi, 139 900zł (silnik 1.6 263KM, 6.0s)
Ford Focus RS, 158 240zł (silnik 2.3 350KM, 4.7s)
Honda Civic Type-R, 150 000zł (silnik 2.0 320KM, 5.8s)

Morał z tego zestawienia płynie taki, że najtaniej będzie wziąć Golfa, a za drobną dopłatą szybsze Megane. Poza tym, niemal wszystkie auta mają silniki nie przekraczające dwóch litrów i turbo. W taki oto sposób hot-hatch jest nudnym autem z napędem na przód i turbiną, nawet w Hondzie ( ͡° ʖ̯ ͡°) Normy Euro wykastrowały auta spalinowe z ich charakteru i shomogenizowały rynek. Za tydzień kolejny wpis, pozdrawiam i miłego dnia!

#rzetelnafura śmieszne wpisy
#motoryzacja #samochody #carboners #carspotting #hyundai
DerMirker - Nowy konkurent dla Golfa

Ostatnimi laty Koreańczycy robią bardzo cieka...

źródło: comment_MsqNDzzTGS6CyPamkOJk6u5RFC4L9ec2.jpg

Pobierz
  • 97
Nie wiem jak z silnikiem w Hyundai’u ale w 2.0tsi możesz spokojnie podnieść moc z 245 na 280( bezpieczne) lub więcej ale generalnie nie polecam. Najlepszym rozwiązaniem jest Audi Rs3, 2.5 tsi 400km no ale oczywiście cena jest już znacznie wyższa
@MrGreeneye: chciałem porównać, ile trzeba wydać najmniej pieniędzy za dużo koni i przyspieszenie. Poza tym teraz jest okres wyprzedaży i dużo rabatów widziałem na stronach, więc moje wyliczenia nie byłyby miarodajne.
@Zgubilem_Login: słusznie, zapomniałem o nim. Celem było pokazanie Hyundaia na tle ogólnej konkurencji.