Wpis z mikrobloga

tl.tr. szukam dopu opieki/hospicjium kuzynom

mirki może ktoś coś słyszał i może coś podpowiedzieć, ostatnio dowiedziałem się że dalecy kuzyni w podeszłym wieku mają problem z codziennym życiem, są to osoby bezdzietne i bez jakiejś bliższej rodziny i w sumie gdyby nie przypadek z babcią byśmy się o tym nie dowiedzieli, chciałbym im jakoś pomóc a nigdy nie miałem z taką sytuacją doświadczenia.
"Wujek" - był jak na swój wiek sprawny fizycznie i intelektualnie ale ostatnio złamał nogę, leżał w szpitalu, wrócił do domu ale nie może się poruszać i rozmowa fizycznie jest coraz trudniejsza
"Ciocia" - sprawna fizycznie ale intelektualnie mocno gorzej #alzheimer ?
Nie było to łatwe ale zgodzili się żeby przeprowadzić się do domu opieki pod stałą opiekę jest tylko konieczny warunek, chcą razem. Wstępnie dzwoniłem i nie jest to takie proste ponieważ często nie ma miejsc albo mogą przyjąć samego wujka.
Nie znam jeszcze całej sytuacji, dopiero poniedziałek/wtorek będę mógł do nich pojechać bo jest to spory kawałek ode mnie. Aktualnie jest u nich babcia i próbuje im jakoś pomóc.
Będę wdzięczny za wskazówki albo namiar do ośrodków które zajmują się takimi przypadkami. Dobrze było by gdyby ośrodek był w okolicy #olsztyn #bialystok ale niekoniecznie.

Druga sprawa jest taka że babcia próbowała w moprze czy czymś takim szukać pomocy to dowiedziała się że nie ma szansy ponieważ jest podobno jakaś osoba która jest ich prawnym opiekunem, pobiera wszystkie zasiłki i świadczenia, nic nie trafia do wujostwa a w kuchni biegają prusaki. Od cioci dowiedziała się że co jakiś czas przychodzi i zabiera ją do banku i wypłacają pieniądze, jest to chyba prawda ponieważ babcia znalazła potwierdzanie na 70k! Co z tym zrobić, jak można im zabezpieczyć finansowanie opieki, z tego co wujek mówił powinni spokojnie mieć środki na opłacenie ośrodka, nie wiem tylko kim jest ta osoba i co już rękami cioci zrobiła.

#niewiemjaktootagowac #mops #kiciochpyta
  • 16
@sushim: Po pierwsze - warto zainteresować tą sprawą pomoc społeczną . (Chodzi mi o trudną sytuację życiową oraz oszustwa finansowe ze strony opiekuna prawnego.)
Po drugie - może łatwiej I TANIEJ będzie poszukać jakiejś dochodzącej opiekunki - np. Ukrainki. Mogłaby przychodzić na kilka godzin dziennie, co drugi dzień, zrobić zakupy, ugotować obiad, posprzątać. Domy opieki są oblegane (trudno się dostać, tym bardziej małżeństwu, i jeszcze tym bardziej jeśli ciocia ma Alzheimera!)
@sushim: Klik - niedaleko od Lidzbarka Warmińskiego. Mogę połapać Ci tam kontakt jakbyś miał problem ze znalezieniem osobiście. Fajna okolica (rodzinę mam po sąsiedzku) - lasy, pola i niedaleko rezerwat ptactwa wodnego. Tylko, że za małą kasę tam na bank nie wezmą więc opcja o jakiej pisał @pawel-niczyporek z Ukrainką jest warta rozważenia.
@sushim: Ja mogę polecić ośrodek w Biesalu pod Olsztynem. Poniżej link. Świetne warunki, dobra opieka, fajne zajęcia, jest np w pełni wyposażona kuchnia, z której każdy może korzystać (oczywiście dodatkowo, bo posiłki są zapewnione). Są tam osoby zdrowe i chore, samotne i małżeństwa też. Z tym że tak jak ktoś wyżej pisał jest to bardzo duży koszt. My za babcię płaciliśmy 3400 + lekarstwa

http://mlodziduchem.com/?gclid=CjwKCAjw9sreBRBAEiwARroYm7yga2SrjtJeovBD8iHabERozbpcm7CXCodt-DqgEbsqpR7ZkKv3shoCYqMQAvD_BwE
@sushim: Sprawa tych pieniędzy jest co najmniej dziwna i też wymaga wyjaśnienia, tym bardziej że koszty domu opieki są takie wysokie. Co do tego Biesala to mogę jedynie dodać, że warunki i opieka jakie tam zapewniają są warte tych pieniędzy. Tam są nawet ludzie (np takie właśnie małżeństwo poznałam), którzy zupełnie z własnej woli tam mieszkają, po prostu stwierdzili, że na stare lata wolą żeby ktoś im gotował, sprzątał itp. na