Wpis z mikrobloga

@IRONSKY_UAVTechnology: Tym razem wpis o dronach specjalistycznych i przemysłowych. Zapraszam do śledzenia tagu #dronyironsky
Artykuł do przeczytania we wpisie poniżej lub w artykule na Naszej stronie o TUTAJ

Drony do zadań specjalnych

Marka DJI mocno wchodzi w rynek przemysłowy i specjalistyczny rozszerzając gamę produktów w swoim najwyższym segmencie - serii DJI Enterprise. To kolejny krok, dzięki któremu DJI umacnia swoją pozycję na rynku. Drony z tej serii, to idealne uzupełnienie luki, która powstała po dużym zainteresowaniu dronami do fotografii i filmowania z powietrza, pozostawiając niezagospodarowany obszar w specjalistycznych działaniach. Od dłuższego czasu służby mundurowe i ratownicze, specjaliści z branży geodezyjnej, czy budowlanej swoją uwagę kierują ku rozwiązaniom jakie dają bezzałogowe statki latające (BSP), potocznie drony.

Dzięki kamerom termowizyjnym zamocowanym pod dronami strażacy mogą rozpoznać źródło pożaru i dostosować środek gaśniczy do akcji

Przykładem sprawdzonych zastosowań dronów do zadań specjalnych może być chociażby akcja ratunkowa przeprowadzona przez Bartka Bargiel, który to za pomocą Mavica Pro rozpoczął akcję poszukiwawczą zaginionego narciarza na górze K2. Dron przekazał współrzędne GPS lokalizacji poszkodowanego, a następnie nakierowywał ratowników do miejsca, w którym znajdował się człowiek. Wiele służb mundurowych w Polsce już teraz używa dronów wyposażonych m.in. w kamery termowizyjne do poszukiwań osób zaginionych, a w szczególności w dużych obszarach zalesionych. Dzięki kamerom termowizyjnym zamocowanym pod dronami strażacy mogą rozpoznać źródło pożaru i dostosować środek gaśniczy do akcji. Te same kamery termowizyjne pod dronem mogą być wykorzystywane przez służby ochrony do wykrywania potencjalnych aktów wandalizmu, czy kradzieży, co ważne takie urządzenia bardzo dobrze radzą sobie w ciemnościach i trudnych warunkach meteorologicznych, czyli teoretycznie w czasie idealnym dla przestępców. Natomiast inżynierowie używają takich dronów do bezinwazyjnego wykrywania wad technologicznych budynków, oceny stanu izolacji, poszukiwania błędów w dociepleniu, nieszczelności rurociągach, filtracji powietrza, czyli ogólnie ujmując do audytów energetycznych. Budowlańcy drogowi dzięki dronom potrafią obliczyć ile ziemi należy przywieźć na budowę i gdzie ją wsypać. Drony z kamerą termowizyjną często znajdują też zastosowanie w rolnictwie precyzyjnym do szacowania i dawkowania nawozów, oszacowania strat plonów, a także ustalenia które plony są gotowe do zbiorów, a które potrzebują oprysków lub nawodnienia.

Znacznie zredukowany koszt akcji, a także większe możliwości i loty automatyczne BSP.

Wypadek samochodowy, zawalenie się budynków, przeszukiwanie dużych obszarów w trudno dostępnych lokalizacjach, to tylko kilka kolejnych zastosowań specjalistycznych dronów takich jak DJI Matrice 200 (M200). Jedną z najważniejszych cech dronów w porównaniu z np. helikopterami, które często używane były do powyższych akcji jest znacznie zredukowany koszt akcji ratowniczej, a także większe możliwości i loty automatyczne bezzałogowych statków powietrznych. Kolejnym aspektem przemawiającym za wykorzystaniem dronów jest ich prostota w obsłudze w porównaniu chociażby z uprawnieniem pilota helikoptera. Wystarczy przejść 3 dniowe szkolenie, aby uzyskać uprawnienie VLOS lub 5 dniowe, aby wykonywać loty poza zasięgiem wzroku i uzyskać licencję na drona UAVO BVLOS dla służb ratunkowych. DJI Matrice 210 - najbardziej zaawansowany dron z serii Enterprise, ma możliwość zamocowania jednocześnie dwóch kamer obok siebie, np. kamerę termowizyjną Zenmusse XT oraz kamerę Z30 z ogromnym optycznym zoomem x30 i zoomem cyfrowym x6. Do dyspozycji mamy również bardzo mocne diody do oświetlania. Daje nam to ogromne możliwości nie tylko w ratownictwie, ale też inspekcjach np. turbin wiatrowych, trakcji, linii energetycznych itp. Nic więc dziwnego, że dronami specjalistycznymi zainteresowane są ogromne koncerny paliwowe, czy energetyczne. Dron DJI Matrice 210 ma też możliwość zamocowania gimbala z kamerą od góry.
Co to daje? Masę nowych możliwości takich jak inspekcje mostów od dołu oraz obiektów, które należy poddać przeglądowi technicznemu. Warto dodać, że DJI M200 ma bardzo wysoki stopień ochrony (IP43), dzięki czemu można wykonywać loty nawet w deszczu, czy niskich i ujemnych temperaturach. Zupełną nowością jest zastosowanie Systemu DJI AirSense pozwalającego wykrywać samoloty załogowe przelatujące w niedalekiej odległości, co przekłada się na niespotykany dotąd wzrost bezpieczeństwa operacji lotniczych. Ta maszyna potrafi także śledzić poruszających się ludzi i obiekty np. samochód, krążyć wokół danego obiektu, wykonywać wcześniej zaplanowane misje automatycznie, a nawet posiada specjalny tryb do latania w wąskich przejściach np. miejskie uliczki lub wąwozy górskie. Występuje też wersja DJI Matrice 210 RTK, przeznaczona dla geodetów i fotogrametrii, ale o szczegółach modułu RTK wspomnę w tekście poniżej przy okazji drona DJI Phantom 4 RTK. Wszystkie drony z serii Enterprise potrafią już same omijać przeszkody zatem nie jest to żadna nowość, ale warto o tym wspomnieć, bo to kolejny element zwiększający bezpieczeństwo lotów BSP. Reasumując, bezzałogowy statek powietrzny z serii DJI Matrice 200 występuje w 3 wersjach: Matrice 200 (z jednym gimbalem), Matrice 210 (z możliwością zamocowania dwóch gimbali oraz gimbala od góry), Matrice 210 RTK (z modułem precyzyjnego pozycjonowania przeznaczonego do geodezji i ortofotomapowania).

Mavic 2 Enterprise ma mocne przednie reflektory pozwalające zobaczyć wyraźny obiekt np. człowieka w zupełnej ciemności z odległości 30 metrów

Nie tak dawno swoją premierę miał DJI Mavic 2, a już teraz mamy możliwość zapoznania się z wersją przeznaczoną do zadań specjalnych. Już na kilka tygodni przed premierą Mavic 2 wyciekły zdjęcia modułów i samego Mavic 2 Enterprise, czyli wszystko „po staremu” – polityka kontrolowanych przecieków informacyjnych działa i napędza sprzedaż dronów DJI jeszcze bardziej. Zatem czym różni się wersja Mavic 2 Enterprise od Mavic 2 Pro lub Zoom? Nowy „przemysłowy” Mavic to wersja Mavic 2 Zoom (4K/30fps, 12 Mpix, trójosiowa stabilizacja, 2-krotny zoom optyczny i 3-krotny zoom cyfrowy) z możliwością doczepienia niestety osobno dodatkowych trzech akcesoriów nad kamerą drona.

Jednym z nich są bardzo mocne przednie reflektory (11 lux) pozwalające zobaczyć wyraźny obiekt np. człowieka w zupełnej ciemności z odległości 30 metrów, ten gadżet zmienia małego przenośnego drona w sprzęt do poszukiwań lub doświetlenia ciemnych miejsc lub planu filmowego z góry. Drugim dostępnym aktualnie modułem jest głośnik o mocy 10W i głośności 100 decybeli, co z pewnością może przyjąć się na imprezach masowych, ale też w służbach mundurowych i firmach ochroniarskich np. do ostrzegania przed niebezpieczeństwem, informowania zaginionych osób, że zmierza już pomoc, czy też wystraszenia złodzieja z obiektu i poinformowania, że jest monitorowany. Trzecim akcesorium jest bardzo mocna dioda, która pozwala na zidentyfikowanie BSP z odległości aż 5 km, co również może mieć zastosowania w ratownictwie ale też wzmożone bezpieczeństwo lotów BVLOS. Poza tym nie musimy się martwić, że zapomnieliśmy karty micro SD lub, że kończy nam się na niej miejsce, bowiem DJI Mavic 2 Enterprise posiada 24GB wbudowanej pamięci. Zastosowano tu również podobnie jak w Matrice 200 System Air Sense pozwalający wykryć i ominąć innych użytkowników przestrzeni powietrznej w tym samoloty, a także jeszcze bardziej udoskonalono technologię Flight Autonomy, która wykrywa przeszkody z każdej strony drona pozwalając bezpiecznie wykonać lot np. w mieście i gęstej zabudowie. Małe składane drony dla służb ratowniczych to dobry kierunek, miejmy nadzieję, że DJI pójdzie krok dalej i rozwinie szerzej gamę dostępnych doczepianych modułów.

DJI PHANTOM 4 RTK przeznaczony dla branży geodezyjnej

W serii Enterprise możemy znaleźć też specjalistycznego drona DJI PHANTOM 4 RTK przeznaczonego stricte dla branży geodezyjnej, skanowania 3D z drona i tworzenia dokładnych ortofotomap, fotogrametrii. Ten bezzałogowiec zapewnia najnowsze rozwiązania w zakresie fotogrametrii dzięki odbiornikowi RTK. Dokładność pozycjonowania poziomego modułu RTK to 1 cm + 1 ppm, a pionowe 1.5 cm + 1 ppm, co przekłada się na precyzyjne pozycjonowanie i ultradokładne pomiary. Phantom 4 RTK może dopasować się do każdej sytuacji dzięki współpracy ze stacją mobilną D-RTK 2, NTRIP (Network Transport of RTCM via Internet Protocol), wykorzystując złącze 4G, połączenie Wi-Fi lub wykorzystując dane satelitarne do PPK (Post Processed Kinematics). Matryca pozostała bez zmian i jest to 1” CMOS. Dzięki wysokiej rozdzielczości Phantom 4 RTH może osiągnąć GSD (Ground Sample Distance) 2,74 cm przy locie na wysokości 100 m. Nowością jest jednak aplikacja GS RTH dająca dwie nowe możliwości planowania lotów – Photogrammetry i Waypoint Flight. Tryby te pozwalają podobnie jak obecnie często stosowana alternatywnie aplikacja Litchi na ustawienie trasy przelotu, wprowadzenia tzw. Waypointów, czyli punktów, po których ma lecieć BSP, a także ustalić prędkość przelotu, ustawienia drona i parametrów kamery w tracie lotu z punktu A do punktu B. Aplikacja GS RTK daje dostęp do całego spektrum funkcji wykonywania pomiarów. Można zaciągnąć też KML, czyli język znaczników oparty na XML-u, otwarty standard zatwierdzony przez Open Geospatial Consortium pozwalający na wizualizację trójwymiarowych danych przestrzennych. KML wykorzystywany jest m.in. w aplikacjach Google Earth, czy Google Maps. Dzięki systemowi transmisji OcuSync możemy wykonywać loty nawet na odległość 5km, a stacja mobilna D-RTK 2 zapewnia ciągły przesył danych.

Podsumowując, DJI dobrze wie w jakim kierunku zmierza, chcąc nie chcąc, to oni obecnie kierują i wytyczają trendy w branży bezzałogowych statków powietrznych. Obecnie firma z Franka Wanga ma już ugruntowaną pozycję lidera, a nazwałbym to wręcz monopolisty na rynku małych składanych rekreacyjnych dronów typu Mavic Air jaki i tych większych przeznaczonych do profesjonalnego filmowania jak Inspire 2. Chiński producent dobrze wie, że rynek przemysłowy i specjalistyczny to nadal niezagospodarowany obszar, dlatego też ostatnio mamy wysyp kolejnych dronów z serii Enterprise.

Wszystkie drony i akcesoria DJI znajdziesz w ofercie sklepu IRON SKY - Autoryzowanego Dealera DJI.

Przy zakupie zapewniamy ekspercką wiedzę i obiektywne doradztwo. Każdy sprzedany przez Nas dron z serii DJI Enterprise objęty jest 24 miesięczną gwarancją, darmowym szkoleniem produktowym, wsparciem technicznym oraz rabatem -20% na szkolenia do uzyskania UAVO, czyli świadectwa kwalifikacji operatora drona, potocznie nazywanego licencją na drona, czy też prawem jazdy na drona (szkolimy w 17 miastach w Polsce). Nasi klienci kupujący drony DJI z tego segmentu mogą też liczyć na usługi serwisu dronów DJI i corocznego przeglądu z rabatem -10%.

PozDRON! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Kuba, Instruktor UAVO
www.ironsky.pl
www.ironsky.pl/sklep
facebook.com/ironskypl

#drony #geodezja #budownictwo #fotografia #ratownictwo #technologia
Pobierz IRONSKYUAVTechnology - @IRONSKYUAVTechnology: Tym razem wpis o dronach specjalistyczn...
źródło: comment_w5moGO2Cf7QaoysffD1f1qkzboc8jYOb.jpg
  • 1