Wpis z mikrobloga

1 711 - 5 = 1 706

Tytuł: Dzieci Norwegii
Autor: Maciej Czarnecki
Gatunek: reportaż
★★★★★★★

Barenvernet to norweski urząd mający dbać o prawa dzieci, jednocześnie przynajmniej w polskich mediach funkcjonuje on jako niemal faszystowska organizacja, która odbiera dzieci pod byle powodem i "sławą" ustępuje chyba tylko niemieckim Jugendanmtom. Autor postanowił przyjrzeć się bliżej tej organizacji czego efektem jest tak książka.
Pozycja jest bardzo ciekawa. Czarnecki dotarł do wielu ludzi którzy mieli do czynienia z BV, zarówno do tych którzy te kontakty wspominają dobrze jak i źle, Polaków i Norwegów. Co dowiemy się o samym BV? Cóż z pewnością jego czarna legenda nie jest prawdziwa. Urząd ma oficjalny zakaz wypowiadania się w kwestii swoich spraw, więc przekaz medialny jest zdominowanych przez relacje ludzi którzy czują się przezeń skrzywdzeni. Jednocześnie autor wcale nie stara się udowodnić, że BV jest organizacją idealną. Z pewnością nieraz brakuje mu wrażliwości, czy zrozumienia dla różnic kulturowych, ale i sami Polacy też niejednokrotnie nie wiedzą jak się zachowywać w kontakcie z urzędnikami przez co zaogniają sytuację i sami stwarzają powody do interwencji. Polecam dla wszystkich którzy chcieliby nieco pogłębić swoją wiedzę o Barnevernet czy Norwegii w ogóle.

Tytuł: Historia Hiszpanii
Autor: Antonio Dominguez Ortiz, Julio Valdeon Baruque
Gatunek: historia
★★★★★★★

Dość sporawa pozycja mająca za ambicję opisać całą historię Hiszpanii od starożytności, aż po współczesność. Z jednej strony bardzo ciekawa dla kogoś kto chciałby dowiedzieć się coś więcej o historii tego kraju z drugiej trochę niestety zbyt podręcznikowa. Autorzy niewątpliwie posiadają olbrzymią wiedzę, ale czytelnik spoza Hiszpanii (jak ja) czuje się trochę przytłoczony tą masą faktów, nazwisk, wydarzeń i szybko po lekturze wszystko to zamazuje się w pamięci.
Siłą rzeczy w pozycji która obejmuje też całą historię danego kraju część rzeczy będzie opisana skrótowo. Niestety tak jest też i tutaj. Chciałem dowiedzieć się więcej np o wojnie o niepodległość kolonii w Ameryce Pd, ale całość została opisane dosłownie w kilku paragrafach. Zapewne w zależności od zainteresowań listę podobnych zarzutów można by wydłużyć.
Podsumowując, ciekawa pozycja ale raczej dla ludzi zainteresowanych historią i posiadających już jakąś tam wiedzę o historii tego kraju.

Tytuł: Mindhunter
Autor: John E. Douglas, Mark Olshaker
Gatunek: biografia, wspomnienia
★★★★★★

Wspomnienia Johna Douglasa, jednego z pionierów profilowania psychologicznego w FBI. Książka mocno rozsławiona dzięki serialowi telewizyjnemu.
Mam mieszane uczucia w związku z tą pozycją. Z jednej strony facet ma niewątpliwie gigantyczną wiedzę w temacie i opisuje wiele fascynujących spraw z którymi miał styczność. Dla samych portretów różnych psychopatów z którymi się zetknął warto sięgnąć po tą pozycję.
Z drugiej strony książka trochę zawodzi jako książka sama w sobie. Pierwsze 100 stron to opis życia bohatera i jego droga do FBI, i ta część prawdę mówiąc mocno przynudza. Moim zdaniem widać, iż pisanie nie jest jakimś wielkim talentem autora. Język jest dość prosty, Douglasowi zdarza się zgubić wątek, całość nawet gdy dotrzemy do "mięska" ma dość chaotyczny charakter. Autor opisuje jakąś sprawę, która przypomina mu jakąś inną, która przypomina mu kolejną i tak przez większość książki. Mnie osobiście ta konwencja barowej opowieści nieco męczyła.
Podsumowując, dla fanów true crime jak najbardziej. Reszta może sobie odpuścić.

Tytuł: Kongres Futurologiczny
Autor: Stanisław Lem
Gatunek: science-fiction
★★★★★★★★

Lem at his finest. Świetna książka, gdzie pod pozorem pozornie dość lekkiej mamy na prawdę ciekawą wersję antyutopii. Mam wrażenie, że gdyby nie właśnie nie do końca poważny tom i niestety co charakterystyczne dla Lema dość średnie zakończenie KF można by wymieniać na równi z Rokiem 1984, czy Nowym Wspaniałym Światem Huxleya. Mimo wszystko bardzo polecam

Tytuł: Bajki Robotów
Autor: Stanisław Lem
Gatunek: fantastyka
★★★★★★★

Kolejna pozycja Lema zaliczona. Na plus z pewnością bardzo ciekawy pomysł połączenia języka i stylistyki baśni z fantastyką naukową. Dodatkowo Lem świetnie bawi się językiem i choćby dla tych wszystkich żartów i gierek słownych warto przeczytać tę pozycję. Minusy? Trochę brakuje mi tu głębi charakterystycznej dla innych pozycji autora, ale taka konwencja więc trochę czepiam się na siłę.

#bookmeter
Pobierz robertvu - 1 711 - 5 = 1 706

Tytuł: Dzieci Norwegii
Autor: Maciej Czarnecki
Gatune...
źródło: comment_peFfBIZmLeVHEDaBz9Sg9IC41ITZOQDf.jpg
  • 3
@robertvu: „Białe” o Spitsbergenie i „Hen” o północy (Finmark). Obie Ilona Wiśniewska - wyd. Czarne. Nowe książki - szczególnie Białe jest super.
Jest jeszcze ta książka Niny Witoszek która tu dosyć długo mieszka - „Najlepszy kraj na świecie”. Świetna. No i Booth - Skandynawski raj, ale tego jeszcze nie czytałem.