Wpis z mikrobloga

#podatki

Może ktoś mógłby polecić jakiegoś doradcę podatkowego w Warszawie, ew. wypowiedzieć się w następującej sprawie:

Pracuje na UoP, wpadam w drugi próg. Dostałem propozycje współpracy kilkanaście godzin miesięcznie z firma w UK (jako konsultant - programista). I teraz pytania:

1. Czy mogę podpisać z nimi umowę o dzieło z podwyższonymi kosztami uzyskania przychodu? Może to być tylko wysłanie maila?

2. Jeśli w ramach umowy o prace wpadam w drugi próg, to będę płacił z tej umowy o dzieło 32% podatku od 50% dochodów? Czyli efektywnie 16%?

3. Czy muszę się z US rozliczać co miesiąc czy raz w roku?

4. Czy może lepiej założyć DG?
  • 5
@Pedalek: ja bym założył DG i na liniowym się rozliczał (opłaca się powyżej 100k netto rocznie). Jeśli tego nie przekroczysz to po pdrostu rozliczaj się na umowę o dzieło. Zaliczkę do US trzeba zaplacić do 25 dnia miesiąca następującego po rozliczeniu umowy o dzieło. Rozliczasz się potem rocznie z tego.
@masterix: @kris666123: No właśnie te parenascie godzin miesięcznie to wyjdzie tylko jakieś 3-4k, a ponieważ moja firma nie jest chętna żebym przeszedł na DG zamiast etatu, to chyba sobie te opcje odpuszczę.

Do doradcy się wybiorę, miałem nadzieje na uzyskanie wstępnej porady, bo niestety ciężko mi znaleźć informacje na temat takiej konkretnej sytuacji (praca na etat w Polsce, dzieło za granica) w Internecie.