Wpis z mikrobloga

Mam pytanie w odnoście wyboru najlepszej drogi routowania w przypadku awarii routera w routingu EIGRP. Czytam i oglądam i nie mogę zrozumieć czemu w przypadku awarii routera kolejnym "Succesor" staje się ścieżka ktorej "Advertised distance" jest mniejszy niż obecny "feasible distance". Czemu pod uwagę nie jest brana cala ścieżka do sieci do której coś chcemy wysłać a jedynie dystans od sąsiada? Załóżmy, że mamy trzy ścieżki jak na topologi poniżej. Wysyłamy coś z R10 do R20. Ścieżka przez R5 sumarycznie wyniesie 22 czyli jest najdłuższa ale ma najmniejszy "Advertised distance"=2 i to ona (a nie ta przez R3) zostanie uznana jako "Succesor" w przypadku awarii R1? Zamieszczam topologię.

#ccna.
Pobierz NiezajebywalnyNiesporczak - Mam pytanie w odnoście wyboru najlepszej drogi routowania...
źródło: comment_MZZENM8TTiGGvIYjPRHYrUhGzfRkAMvE.jpg
  • 3
@NiezajebywalnyNiesporczak: generalnie to wszystko jest dla loop prevention. Jak wstanę to Ci wytłumaczę. Fajnie opisane to jest w how to master CCNP.

Żeby jeszcze śmieszniej było, to jak padnie r1 to, nie będzie tu miało znaczenia co było wcześniej. Wszystko przeliczy się na nowo i będzie nowy succesor i fs.
@cefalotos: Ok. Doczytałem, że chodzi o zapętlanie się ale nie domyśliłem się jeszcze w jaki sposób to służy zapobieganiu. Zastanawiam się co będzie gdy do celu będziemy mieć kilka ścieżek ale w żadnej z nich "Advertised distance" nie będzie mniejszy niż "Feasible distance". W sumie do CCNA nie potrzebuję aż tak dokładnie wiedzieć ale po prostu mam sporo czasu i ciekawości.