Wpis z mikrobloga

w jakim programie(darmowym lub edycji studenckiej) można wykonać symulację wytrzymałości modeli 3d?
Mam 3 różne wzory wypełnień płyty i chciałbym sprawdzić, po wprowadzeniu danych materiału ile wytrzyma dany wzór. Chcę przeprowadzić symulację badania wytrzymałości płyty i porównać wynik z rzeczywistymi badaniami na uczelni.
Wydrukowałem 3 wzory i będę z nich robił kanapkę; hdf-wzor-hdf. Badanie wytrzymałości takiej płyty chciałbym zasymulować w programie i następnie porównać wyniki z rzeczywiście uzyskanymi.
#cad #symulacja #druk3d
  • 11
@padobar: widzę, że darmowy fusion 360 też ma opcję symulacji. Chcę zrobić symulację płyty 250x50x28mm z wypełnieniem plastikowym 20mm i 4mm hdf z obu stron podpartej na obu końcach i łamanych siłą działającą w środkowej części płyty. Myślisz, że jest to wykonalne(nie miałem wcześniej styczności z symulacjami)?
@Ruckus22: Inventora odradzam, bo to program do projektowania nie do liczenia, możesz na nim zaobserwować bardzo ogólnie jak się rozkładają naprężenia, ale wyniki z takiej symulacji traktowałbym jako mocno umowne(raczej jako pokazujące trend). Do obliczeń sugerowałbym używać programy do obliczeń ( ͡° ͜ʖ ͡°) np. Abaqus albo Ansys. Nie wiem jak teraz, ale parę lat temu można było pobrać wersje studenckie, pozwalające na pełne symulacje, ale narzucające
@Ruckus22: Wybór programu zależy przede wszystkim od tego, co chciałbyś uzyskać w wynikach. Gdy interesuje Cię tylko sztywność i naprężenia w zakresie stosowalności prawa Hooka to pomoże Ci w tym każdy program, w którym radzisz sobie z modelowaniem, a który ma moduł obliczeniowy. Rzecz jasna w niektórych programach wykonanie takiej analizy będzie łatwiejsze a w innych trudniejsze, ale spodziewam się, że w każdym takie wyniki da się uzyskać. Jeśli chciałbyś odwzorować