Wpis z mikrobloga

2 dni temu Ned Scott (CEO of Steemit Inc) umieścił na swoim profilu update mówiący m.in. o tym, że z powodu m.in. bearmarketu w ostatniom czasie Steemit Inc. zwolniło ok 70% swoich pracowników.

I jeżeli jesteście jak ten gość, to pewnie jesteście już w chórze krzyczącym, że Steem pada.

To może pozwólcie, że nieco was oświecę jak wyglada sytuacja ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Po pierwsze... jeżeli ktoś nadal nie rozumie jaka jest różnia pomiędzy Steemit Inc. a Steem, to bardzo serdecznie polecam przeczytać mój artykuł sprzed roku: "Dlaczego niedziałający Steemit nie jest problemem oraz dlaczego fundusze użytkowników nie są zagrożone, nawet jak steemit.com padnie"

TL;DR: Steemit.com to jeden z kilkudziesięciu interfejsów. W analogii do Bitcoina, Steemit.com jest jak blockexplorer, który stara się w przystępny sposób wyświetlać informacje zaciągane z blockchaina. Dodatkowo Steemit.com ma wbudowany javascriptowy wallet, który działa po stronie przeglądarki, a który jest w stanie zarządzać Twoimi środkami na blockchainie, tak jak wiele innych walletów Steemowych.

W jeszcze jednym skrócie: sieć Steem nie potrzebuje Steemit Inc. Steem do działania wymaga nodeów sieci Steem, oraz nodeów produkujacych bloki (tzw. witnessów). A to wszystko było, jest i nie widzę powodu by przestało być.

No ale jak to... mieli tylę tokenów i wszystko przejedli?


Proponuję następnym razem byście najpierw sprawdzili to co jest transparetne na blockchainie, tj. zawartość portfeli.

To co się w uproszczeniu dzieje, to Steemit Inc. nie wypłaciło sobie podczas hossy wystarczająco dużo FIATów na trudne czasy i teraz nie chcą dumpować milionów STEEMów które nadal mają, tylko wolą odchudzić zespół na trudniejsze czasy. A po co im FIATy? Okazuje się, że nie wszyscy chcą przyjmować płatności w crypto ;)

Steemit Inc. nadal ma kilkadzisiat milionów dollarów w STEEM:

https://steemit.com/@steemit/transfers
https://steemit.com/@steem/transfers
https://steemit.com/@misterdelegation/transfers

Steemit posiadał w szczytowym momencie 42 pracowników (to ja się pytam, po cholerę aż tyle!), a po redukcji jest to 12 osób. Część developerów, którzy zajmowali się rozwojem narzędzi została jakiś czas temu zatrudniona przez Steemit, co miało pomóc skupić się tym programistom na jeszcze szybszym dowiezieniu tych projektów. To co się w tym momencie dzieje, to część osób zamiast być fundowana z prywatnych funduszy Steemit Inc, będzie (co zapowiedzieli) dalej rozwijać swoje projekty i finansować je z puli nagród, tak jak robili to dotychczas przez ponad 2 lata.

Wołam @tptak @dpc8 @cyberpunkbtc @pawlo74, którzy już zaczeli obwieszczać światu ze blockchain Steem pada :)

Jak to mówi pewien internetowy jegomość: Nic bardziej mylnego ;)

#steemit #steem #kryptowaluty
  • 14
@noisy: wiadomość na twitterze to komentarz i źródło, mówiące "70% ludzi poszło szukać nowych możliwości". Na to wygląda: 70% ludzi zwolniono.

Chwilę później odpowiedziałem na pytanie, czy to koniec steem.
@johnmorra: Aktywność spadła do tego stopnia, że przynajmniej przeglądam (a często czytam i komentuję) wszystkie wpisy w grupie #polish i niektóre w grupie #uk (odfiltrowałem erotyczne).

Generalnie to jest dobry moment żeby pisać, jeśli lubisz pisać. Mój ostatni wpis jes wyceniony na 3 dolary, co odpowiada około $100 w "dobrych czasach". Niestety popularność w przeliczniku na fiaty nie wygląda za dobrze, ale zaangażowanie jest dużo wyższe, zamiast botów dostaję bardzo dużo