Wpis z mikrobloga

Chce wyposażyć swój domowo-garażowy warsztat w zestaw gwintowników i narzynek. Najlepiej jakiś duży komplet. Tak, żeby nie zabrakło niczego do takich podstawowych prac. Oczywiście mogę dokupić takie narzynki i gwintowniki których nie będzie w komplecie, a są konieczne i popularne.
Na próbę pare lat temu, bardziej do zabawy, kupiłem zestaw za jakieś 50-100zł z allegro i była to plastelina.
Tak więc, co polecacie?
#narzedzia #warsztat #majsterkowanie #mechanika #mechanikasamochodowa #garaz #obrobkametali #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 25
Chce wyposażyć swój domowo-garażowy warsztat w zestaw gwintowników i narzynek. Najlepiej jakiś duży komplet. Tak, żeby nie zabrakło niczego do takich podstawowych prac. Oczywiście mogę dokupić takie narzynki i gwintowniki których nie będzie w komplecie, a są konieczne i popularne.


@fork75: dobre nie są tanie. Jak chcesz ręczne i płacisz >50pln za jeden zestaw 3szt np do M3 - to jest szansa że nie będzie plastelinowe.
W dodatku - inne są
@Polanin: Fanar to już produkt przemysłowy. Ja chcę coś do amatorskiej zabawy, ale nie plasteline. Średnia półka.
@hrumque: Chodzi o ręczne. Na pewno nie chcę znów plasteliny za 50zł. Wiesz co, nie znam się za bardzo nawet na tym, czasem potrzebowałem nagwintować coś i musiałem jeździć po znajomych, szukać, pożyczać. Jestem amatorem, lubię majsterkować. I po prostu chciałbym jakiś podstawowy zestaw średniej klasy do takiej zabawy. Kupować dziesiątek sztuk pojedyńczo
@fork75: Mam trochę inny, ale kosztował podobnie. Gwintowniki są podwójne czyli najpierw zgrubny, potem wykańczający. Narzynki pojedyńcze.
EDIT: w tym co podałem są chyba nawet potrójne.
@Polanin: Nie metryczna? Może glupie pytanie zadaje, ale w opisie jest napisane, że to zestaw do metyrycznych gwintów m2-m18.
A jakiś bogatszy i droższy zestaw? Do tysiaka? Ew. z małym hakiem żeby już mieć tą podstawę.
@fork75: Nawet ponad połowa. M2-18 co milimetr to jest 16 sztuk, w zestawie jest 35. M9 i M7, M11 właściwie się nie używa. Powyżej M10, może M12 też się raczej rzadko zdarza. Np. M18, M16, M14 i M11 to 12 sztuk. M12 są cztery z czego tylko metryczny się ewentualnie przyda.
iesz lepiej co Ci jest potrzebne, więc sam zdecyduj, ale według mnie przynajmniej 70% nie wyjmiesz z pudełka.
@fork75 moim zdaniem to dobry zestaw, mówię o doborze a nie jakości. Jednak większości drobnozwojnych praktycznie nigdy nie wykorzystasz jeśli nie grzebiesz przy samochodach motocyklach czy tego typu sprawach.
@fork75: @Polanin ma rację, ten mannesman ma połowę bezużytecznych rozmiarów. Lepiej kupić zestaw dobrych metrycznych w typowych rozmiarach a jak raz na 10 lat będziesz potrzebował gwint drobnozwojowy czy niemetryczny to sobie na tą okazję dokupisz gwintownik/narzynkę.
@Polanin: @morghul: @pacuja: Chyba wezme ten zestaw Fanar za 400zł z hakiem i ten duży zestaw Mannesmann za 500zł z hakiem xD Bo nie mogę się zdecydować. Jeden do garazu, drugi do domu xd
Albo polecajcie większy, bogatszy zestaw za tysiąc z hakiem. Muszę sobie prezent pod choinkę zrobić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@fork75: IMO większe zestawy są zawsze bez sensu bo zawierają większą ilość bezużytecznego crapu, ale co mi tam twój prezent ty decyduj. Jak bym miał wydać te 1k cebulionów to wziął bym zestaw typowych rozmiarów od fanar i nastawną narzynkę do rur, prędzej ci się przyda niż jakieś badziewia typu m11 czy m9 ....
No i jeszcze zrozumiał bym gdyby to miał być zestaw kluczy, bo nigdy nie wiadomo co cię zaskoczy, ale tutaj to ty decydujesz jakim rozmiarem robić gwint, chyba że robisz dla teściowej ....
@pacuja: Ale ten zestaw Fanar o którym rozmawiamy będzie miał to samo co zestaw Mannesmann? Z czego Mannesmann trochę droższy ale więcej njuansów. Nie lepej go wziąć? Czy jednak Fanar to klasa?
Chyba, że wezmę ten zestaw https://www.ceneo.pl/31986671 Co myślisz?
A narzynka nastawna do rur super pomysł. Co polecasz?

@morghul: Nie mam. Co polecasz?
@fork75: Z bajerów to kup sobie grzebień do gwintów przede wszystkim ( ͡° ͜ʖ ͡°) Co do jakości, to fanar jest ok. Zwróć uwagę na to ile masz gwintowników z danego rozmiaru - lepsze mają 3 stopnie wykończenia.