Wpis z mikrobloga

Dlaczego nie powinniśmy wierzyć?
Z punktu widzenia logiki - oczywiście dlatego, że nie ma żadnych dowodów na istnienie chrześcijańskiego bóstwa Elohima. Czyli dokładnie dlatego, dlaczego nie wierzy się w jednorożce czy smoki. W przypadku Jahwe jednak sprawa jest nieco cięższa; a mianowicie trudno jest udowodnić tezę przeciwną do tej zakładającej jego istnienie. Nie da się tak naprawdę udowodnić nieistnienia istoty. która z samej definicji jest wszechpotężna i może chcieć bronić się przed wykryciem. Co nie zmienia faktu, ze wiara w nią mimo braku dowodów nie ma sensu i jest na rowni z wiarą w płaskość Ziemi. JEDYNE co daje chrześcijanom przesłanki do wiary w ich Boga są starożytne zbiory żydowskiej mitologii, oraz słowa ludzi, którzy w nie wierzą, a także słowa ludzi, ktorzy wierzą ludziom wierzącym w te mity.
W przypadku tezy np. "Jednorożce zamieszkują lasy Europy" postępująca eksploracja owych lasów w końcu udowodniła, że teza "Jednorożców nie ma w lasach Europy ani nie ma żadnych innych przesłanek świadczących o ic istnieniu" jest prawdziwa. Ale teza przeciwna do tej zakładającej istnienie chrześcijanskiego boga ma, najprościej mówiąc, zbyt wygórowane wymagania, by ją udowodnić, a chrześcijanie będą przesuwać kreskę coraz dalej.

Dlaczego ludzie wierzą?
Około 2000 lat temu Żyd zwany Jezusem Chrystusem stwierdził, że jest wcieleniem boga, które bylo zapowiedziane przez Biblię (wspomniany zbiór żydowskich mitów). Znalazł grupę zwolenników, co nie było trudne, gdyż jego religia głosiła kuszące dla niższych warstw społecznych postulaty - odrzucenie dóbr materialnych i zrównanie gromadzenia ich ze złem, miłosierdzie. Jezus został zabity przez Rzymian, nakłonionych do tego przez faryzeuszy, a wokół jego osoby powstała druga część obecnej Biblii, w której opisane jest jego życie, nauki i rzekomo dokonane cuda. Z czasem religia, początkowo prześladowana, stała się dominującą w Imperium Rzymskim, a z biegiem wieków w całej Europie, gdyż byla dobrym casus beli dla rosnacych w siłę władców, oraz legitymizowała ich rządy. Chrześcijaństwo uksztaltowało w dużej mierze granice krajów europejskich oraz podziały kulturowe. Cuda podobno nadal zdarzaly się, z każdą kolejną epoką w coraz mniejszej ilości (hmmm... ciekawe dlaczego) by zaniknąć wtedy, gdy możliwe stało by się ich udokumentowanie w niepodważalny sposób i ukazanie, że chrześcijaństwo jest jedyną słuszną religią

Dlaczego nie powinniśmy wierzyć - lecz pod kątem szkodliwości wiary
Religia jest pretekstem do wojen, do skłaniania ludzi do oddawania życia za interesy tych, którzy ją wykorzystują. Religia zabija postęp naukowy i żądzę szukania odpowiedzi. Modlitwy są wymówką i oszukują sumienie wierzących, gdyż ci myślą, że cokolwiek nią pomagają sobie lub innym. Chrześcijaństwo upadla człowieka, gloryfikuje słabość, cierpienie, brak ambicji, zachęca do zmarnowania życia na rzecz życia wiecznego, które nie jest niczym pewnym. Religia czyni autorytetami ludzi, którzy nie powinni nimi być. Religia sprawia, ze wierzący chcą dostosowywać do swoich zasad życie innych i tym samym ograniczać święte niezbywalne prawo wolności.
#bekazkatoli #religia #filozofia #katolicyzm #gimboateizm
  • 13
  • Odpowiedz
Religia jest pretekstem do wojen, do skłaniania ludzi do oddawania życia za interesy tych, którzy ją wykorzystują. Religia zabija postęp naukowy i żądzę szukania odpowiedzi.


@Kedlov: Typie, ale to wszystko odnosi się do chrześcijaństwa, islamu i judaizmu, a nie wszystkich religii na świecie ()
  • Odpowiedz
@Kedlov:

Z punktu widzenia logiki


Miałeś chyba na myśli punkt widzenia chłopskiej epistemologii.

oczywiście dlatego, że nie ma żadnych dowodów na istnienie chrześcijańskiego bóstwa Elohima


Ja bym szukał jednak innych powodów, zwłaszcza jeżeli chcesz wierzyć, że ludzie mają 'święte i niezbywalne prawo wolności'.

Czyli dokładnie dlatego, dlaczego nie wierzy się w jednorożce czy smoki.


W smoki i jednorożce nie wierzymy, ponieważ mamy powody by wierzyć, że ich nie ma. Podobne powody,
  • Odpowiedz
@Kedlov Ten post nie ma nic wspólnego z filozofią. Co do gimboateizmu, ujawnia Cię wzmianka o jednorożcach.

Filozof by powiedział, że nie stwierdzono istnienia jednorożców, a nie, że ich nie ma. #!$%@?, cała filozofia jest oparta na pytaniu, czy można ufać zmysłom, i czy w ogóle istniejemy, a jeśli tak, to w jaki sposób jesteśmy w stanie to stwierdzić XD
  • Odpowiedz
@mecenas_z_piaseczna: chciałem zawołać wszystkich co odpowiedzieli ale już zbanowani albo usunięci. Zawolam @Mannaz_Isaz_Raido_Kaunan_Othala bo kojarzę chłopa, często mnie plusowal i chyba kiedys gadaliśmy a tu plusowal osoby niezgadzajace się ze mną więc czuje się zobowiązany bo mi głupio
Krótko mówiąc, mieliście rację, to był gimboateistyczny bełkot, gówno was to pewnie obchodzi ale dziś jestem jeszcze bardziej ateistą niz byłem ale argumentować to umiem dużo racjonalniej niż ten wysryw tu xD
  • Odpowiedz