Wpis z mikrobloga

Jeszcze trochę o pochodzeniu roślin - Znaleziono pyłki roślin okrytonasiennych datowanych na ŚRODKOWY TRIAS!!

Odnośnie nowych otrktyć paleobotanicznych, które pozwoliły ustalić, że rośliny kwiatowe żyły na ziemi już 174 000 000 lat temu, zaznaczyłem na tabeli stratygraficznej, w jakim czasie geologicznym rosły te gatunki. Oznaczyłem strzałkami wcześniejsze odkrycia. Jak widać kolejkne znaleziska skutkują coraz starszymi okazami: https://www.wykop.pl/link/4705201/odkryto-najstarsze-rosliny-kwiatowe-nanjinganthus-zyl-174-miliony-lat-temu/

Po tym, jak znaleziono skamielinę rośliny okrytonasiennej, datowanej na 130 000 000 lat, podjęto próbę rekonstrukcji wspólnego przodka wszystkich wymarlych i żyjących roślin kwiatowych. Na podstwie badań dostępnych genów roślin okrytonasiennych założono odpowiednie tempo ewolucji i na podstawie spekulatywnej metody, opartej na zegarze molekularnym, swierdzono że ten „wspólny przodek” żył jakoieś 140 000 000 lat temu.

Innymi słowy dano 10 000 000 lat na ewolucję od wspólnego przodka do najstarszej, jaką wówczas znano rośliny kwiatowej. Na dzień dzisiejszy mamy roślinę starszą od niej o jakieś 45 000 000 lat. Zakładając że te 10 000 000, to wystarczający okres na ewolucję op wspólnego przodka do niej, należałoby założyć, że żył on jakieś 185 milionów lat temu – czyli prawie na samym początku okresu jurajskiego.

Niemniej to nie koniec bólu niewiedzy. Nie wiem dlaczego w artykule nie napisano, że wcześniej uczeni znaleźli w Szwajcarii pyłki roślin okrytonasiennych, które datuje się ns ŚRODKOWY TRIAS! https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpls.2013.00344/full

„Rośliny kwitnące – 100 mln lat starsze, niż sądzono. Badania skamieniałych pyłków roślinnych z wczesnego triasu sugerują, że rośliny kwitnące pojawiły się na ziemi 100 mln lat wcześniej, niż sądzono. Wnioski z analiz opisano w „Frontiers in Plant Science”. [….] W poszukiwaniu pradawnych śladów obecności roślin Hochuli i Susanne Feist-Burkhardt z Instytutu i Muzeum Paleontologicznego na Uniwersytecie Zurichu analizowali materiał wydobyty z dwóch odwiertów, wykonanych na północy Szwajcarii.

Znaleźli tam pyłki, które przypominają skamieniałe pyłki z najwcześniejszego znanego okresu historii roślin okrytonasiennych. Podobieństwo sześciu rodzajów pyłku potwierdziły oględziny ich szczegółowej budowy, uzyskane podczas mikroskopowych obserwacji laserowych.
We wcześniejszym badaniu z 2004 r. Hochuli i Feist-Burkhardt opisali inne pyłki roślinne, pochodzące z osadów z Morza Barentsa, mające wiele wspólnego z pyłkami roślin okrytonasiennych ze środkowego triasu. Nowe próbki znaleziono 3 tys. km. dalej na południe. – Sądzimy, że nawet bardzo ostrożni naukowcy dadzą się teraz przekonać, że rośliny okrytonasienne ewoluowały już na długo przed kredą – mówi Hochuli. „:
http://nauka.money.pl/artykul/rosliny-kwitnace—100-mln-lat-starsze-niz-sadzono,24,0,1393432.html

Większość uczonych była przekonana, że radiacja adaptacyjna [ewolucyjne, filogenetyczne zróżnicowanie] roślin miała miejsce gdzieś w połowie okresu kredowego. A tutaj znajduje się pyłki roślin kwiatowych o 100 mln lat starsze – w skałach z połowy triasu. Wcześniej – przy okazji opisywania odkrycia jak dotąd najstarszych roślin na świecie – luka w zapisie kopalnym wynosiła 50 mln lat, teraz mamy do czynienia z przepaścią liczącą 100 mln lat. Czy w tej sytuacji istnieją jakieś racjonalne przesłanki, które by pozwalały negować tezę, że skoro rośliny okrytonasienne rosły na ziemi 100 mln wcześniej niż zakładano, to mogły też istnieć na naszej planecie dużo wcześniej?

Prowadząc te rozważania należy pamiętać, że „wspólny ewolucyjny przodek” wszystkich roślin kwiatowych, to prawidłowo rozwinieta roślina okrytonasienna, więc założenie jego istnienia nie wyjaśnia pochodzenia roślin okrytonasiennych w ogóle i nie dostarcza nam informacji ile czasu trwała ewolucja i z jakich grup roślin nagonasiennych mogły ewentualnie wyewoluować kwiatowe: https://www.youtube.com/watch?v=Eh59Mm6w7uo

Z czego wyewoluowały rośliny kwiatowe?

http://www.2005.festiwal.osw.pl/Default.aspx?tabid=460

„Powstanie kwiatu w przyrodzie
dr Piotr Szkudlarz,
Zakład Taksonomii Roślin, Instytut Biologii Środowiska, Wydział Biologii na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza

Kwiat jest organem typowym dla roślin okrytonasiennych. Powszechnie uznaje się, że jest to skrócony i przekształcony pęd, którego poszczególne części związane są mniej lub bardziej bezpośrednio z rozmnażaniem płciowym i w toku ewolucji ulegały w różnym stopniu specjalizacji. […..] Uważa się, iż kwiaty okrytonasiennych powstały z jakiejś grupy prymitywnych nagozalążkowych [NAGONASIENNYCH]. Istnieje kilka teorii wyjaśniających drogę powstania kwiatu.

Teoria euancjum (szyszkokwiatowa, antostrobilowa) zakłada, że kwiat jest skróconym pędem z bardzo zredukowanymi międzywęźlami i z przekształconymi liśćmi pełniącymi rozmaite funkcje w rozmnażaniu, powstał z jednoosiowego, końcowego odcinka pędu, niosącego organy rozmnażania w postaci liści zarodnionośnych, powstał ze strobila (szyszki), nagozalążkowych, prawdopodobnie sagowców (Cycadopsida), gniotowych (Gnetopsida) lub benetytów (Bennettitopsida).”

Jak widać uczeni nie mają spójnej teorii wyjaśniajacej pochodzenie roślin kwiatowych – o szczegółowym modelu teoretycznym tej zakładanej ewolucji mogą tylko pomarzyć. Tak naprawdę nie mają pojęcia skąd się wzięły na świecie rośliny nagonasienne: https://www.youtube.com/watch?v=DslrHnaKDSk

Kiedy w zapisie kopalnym pojawiają się rośliny w ogóle?

Nowe odkrycia paleobiologiczne zmuszają uczonych do wprowadzania różnych korekt na tak zwanej tabeli stratygraficznej. Czasami są to drobne zmiany, a czasami rewolucyjne. Mała korekta może polegać na przesunięciu w czasie pojawienia się na ziemi tego czy owego gatunku o kilkaset tysięcy lat, ale rewolucyjne zmiany polegają na niemal całkowitej zmianie zapatrywań na czas pojawienia się oraz genezę danego taksonu. Czasopismo ‚Wprost’ donosi na przykład:

http://www.wprost.pl/ar/214037/Odkryto-najstarsze-rosliny-ladowe/

„Odkryto najstarsze rośliny lądowe. Skamieniałości pochodzą sprzed 472 mln lat. [środkowy ordownik]. Oznacza to, że są o 10 mln lat starsze od najstarszych znanych dotąd pozostałości roślin lądowych, które pochodziły z Arabii Saudyjskiej i Czech i datowane były na 463-461 mln lat. Jak wyjaśniają naukowcy, te pierwsze rośliny, pozbawione łodygi czy korzeni, należały do spokrewnionych z mszakami wątrobowców. Oznacza to, że wątrobowce są prawdopodobnie przodkami wszystkich roślin lądowych. „

Dawniej jednak za organizmy od których miały wyewoluować wszystkie inne rośliny uznawano psylofity. Pojawiły się one mniej więcej w połowie syluru czyli jakieś 423 mil lat temu. Innymi słowy uczeni przez kilka pokoleń nie zdawali sobie sprawy, że historia roślin w zapisie kopalnym, to przeważnie niezapisane karty. Sylurskie psylofity były datowane na 423 mil lat, natomiast nowe odkrycia pokazują, że rośliny występowały na ziemi już jakieś 50 mil lat wcześniej. 50 mil letnia luka w zapisie kopalnym oraz potrzeba przekwalifikowania na „ewolucyjnego wspólnego przodka” roślin z psylofitów na wątrobowce, to istna rewolucja w nauce. Zarówno jeżeli chodzi o chronologię, jak i systematykę. Jednak jeżeli rośliny okazały się starsze o 50 mln lat niż wcześniej zakładano, to dlaczego nie przyjąć tezy, że istniały miliony lat wcześniej? Na przykład zanim pojawiły się organizmy morskie?

https://pl.wikipedia.org/wiki/Psylofity

„Psylofity (Psilophyta Heintze) – gromada roślin kopalnych, najpierwotniejszych, pionierskich roślin lądowych.”

#paleobiologia #biologia #ewolucja #ciekawostki
bioslawek - Jeszcze trochę o pochodzeniu roślin - Znaleziono pyłki roślin okrytonasie...

źródło: comment_1zB2S1DEevwUo3zQLo0kcds6RYJEwP2G.jpg

Pobierz